19 kwietnia 2020

Kalinka na fali. Życie to przygoda! – Kalina Jakubczak

Tytuł: Kalinka na fali. Życie to przygoda!
Autor: Kalina Jakubczak
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

To już kolejny tydzień, który spędzamy w naszych domach. Odwołujemy kolejne wyjazdy, pod wielkim znakiem zapytania jest majówka, a co z wakacjami? Mamy na to swój sposób. Już teraz można wyruszyć w wielką nieznaną podróż. W necie nie brakuje miejsc, które umożliwiają nam zwiedzanie Luwru, czy innych pięknych zakątków świata. Tym razem wybraliśmy książkę Kalinka na fali, w której Kapitanka Kalinka wraz z rodzicami żegluje po basenie Morza Śródziemnego i Oceanie Atlantyckim.

W książce Kalinka na fali niech nie zmyli Was piękna grafika na okładce. Obawiałam się, że i w jej wnętrzu znajdziemy graficzne postacie, a jednak, ku mojemu zaskoczeniu, jest ono wypełnione pięknymi zdjęciami ilustrującymi opisywane miejsca.

Kapitanka Kalinka dzieli się z czytelnikami fachową żeglarską wiedzą, bardzo dokładnie opisuje swój żeglarski dom, oraz zadania, jakie czekają na nią każdego dnia. Podróżowanie na jachcie, czy katamaranie wymaga nie tylko umiejętności, wiedzy, ale przede wszystkim dobrego planowania, dobrej pogody i szczęścia.

A co ze szkołą? Kalinka uczy się na odległość w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, dzięki temu może uczęszczać na zajęcia w dowolnym miejscu na ziemi. Tak, jak obecnie nasze dzieci, bohaterka uczy się zdalnie i także przez Internet zdaje egzaminy.

kalinka na fali

Kapitanka Kalinka w swojej książce zabiera czytelników do Chorwacji, gdzie odkrywa mało uczęszczane miejsca i bezludne wyspy. Odsłoni kilka perełek w Czarnogórze, które warto odwiedzić. Od strony portów pokaże czytelnikom Gibraltar i Maroko, gdzie zdradzi, w jakim miejscu można znaleźć skamieniałości z czasów dinozaurów.

Kalinka na fali to nie tylko książka o podróżowaniu, zwiedzaniu odległych miejsc. To także poznawanie innych kultur, szacunek dla drugiego człowieka. Kalinka ukazuje, że w opisywanych przez nią miejscach, nieważne są zabytki, mury, tylko ludzie, których tam poznała, a teraz czuje się częścią ich rodziny.

W podróżowaniu chodzi nie o to, by siedzieć w zamkniętym ośrodku na all inclusive, lecz wyjść do mieszkających w tym kraju ludzi. Poznać ich, dać im poznać siebie, bo i oni są ciekawi naszego świata i kultury. To właśnie wspomnienia, przyjaźnie, są tym najwartościowszym, co możemy przywieźć z wakacji.

Na zakończenie dodam, że razem z dziećmi mamy jeden mały niedosyt. Na stronie 232 urywa się fragment historii, a na kolejnej stronie rozpoczyna się już następna. Coś, chyba poszło nie tak w trakcie składania = D. Może kiedyś będzie nam dane doczytać erratę.

kalinka na fali

Polecam serdecznie książkę wszystkim miłośnikom podróżowania i odkrywania na nowo zakątków świata.

Dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close