17 lipca 2012

”Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat”

Tytuł: ”Kogutek Ziutek. Z kurnika w świat”

Seria: Kogutek Ziutek

Autor: Barbara Sudoł

Wydawnictwo: Skrzat

Rok wydania: 2012

Format: 290×195 mm,

Okładka: miękka szyta

Ilość stron: 32

Kategoria wiekowa: 6+

Cena sugerowana: ok. 6 zł

 

Kurki, gąski, kaczuszki, krówki, koniki, kotki, pieski, kózki, świnki, myszki, a nawet ślimaczki, motylki i pszczółki – oto mieszkańcy naszej zagrody i kurnika.  To tu rozgrywa się akcja książki o przygodach rezolutnego kogutka Ziutka.

Nie będę Wam serwować streszczenia tej książki, ponieważ przygody kogutka Ziutka są tak zaskakujące, iż lepiej przeczytać je samemu. Może powiem tylko, że Ziutek przychodzi na świat, jako wcześniak „- rozsadziłem jajko siłą, bo mi w środku nudno było, a ciekawy jestem świata…” Od samego początku kogutek jest energiczny, ruchliwy, ciekawski co czasem przysparza mu nie lada kłopotów. Ale już milknę. Zachęcam do lektury i wspólnego przeżywania przygód Ziutka, tym bardziej, że książeczkę czyta się po prostu świetnie. Jest to rymowane opowiadanie, które sprawia wiele radości podczas interpretacji. Możemy intonować głosem emocje, powtarzać zwroty użyte w tekście, jest tu dużo kolorów, wyliczeń.  Tym samym możemy utrwalać je w pamięci małego smyka.

Książka jest wydana nieco inaczej, ponieważ jest długa i rozkładamy ją przed sobą jak dużą panoramę. Ogromna pochwała należy się Agacie Nowak, która fantastycznie zilustrowała przygody Ziutka. Rysunki wprost nas pochłaniają, są podzielone na plany – ten najbliższy, głębię i dalsze perspektywy, układ ten pogłębia uczucie panoramy. Są one świetnym treningiem  wyszukiwania zwierzątek, możemy bawić się w wyliczanki i zagadki. Tak właśnie trenujemy z moją córeczką, zwiedzając całą zagrodę.

Na ostatniej stronie znajdziemy pozostałe bajki o przygodach kogutka Ziutka.  A zachętą niech będzie zakończenie bajki :

„Myślał sobie Ziutka tata:

– Co wyrośnie z mego skrzata?

Dzielny zuch czy szaławiła?

i tak bajka się skończyła.

 

Jeśli myślisz, że za krótka,

szukaj dalszych przygód Ziutka”

Magdalena

 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close