3 września 2023

Kolekcjoner – Alex Kava

Tytuł: Kolekcjoner
Autor: Alex Kava
Cykl: Maggie O’Dell
Tom: 8
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: Harper Collins Polska

O czym jest Kolekcjoner?

Agentka federalna Maggie O’Dell ledwo co zakończyła jedno śledztwo i od razu jest wrzucona w kolejną sprawę. Nie ma chwili do stracenia, trzeba się spakować i wyruszyć, bo wkrótce okaże się, że jednym z jej przeciwników będzie sama natura. Do wybrzeży Florydy zbliża się huragan, który może zniweczyć plany odszukania sprawcy tej zbrodni. 

Straż przybrzeżna wyłowiła lodówkę z  częściami ludzkimi ciała. Choć nasza bohaterka widziała już niejedną zbrodnię, ta, można rzec, wgniotła ją w fotel. Wkrótce okazuje się, że części ciała nie należą do jednej osoby, lecz wielu. Jeden ślad prowadzi do mężczyzny, który zaginął w tajemniczych okolicznościach wiele kilometrów od tego słonecznego stanu. 

Jednocześnie stary znajomy Maggie, pułkownik Ben Platt, wyrusza do szpitala Marynarki Wojennej, która specjalizuje się w leczeniu żołnierzy po amputacji kończyń. Jego zadaniem jest wyjaśnić, co się dzieje, dlaczego umierają kolejni pacjenci. Czy to może jakaś choroba zakaźna albo bakterie? Czy te śledztwa są ze sobą w jakiś sposób powiązane?

Jak się czyta Kolekcjonera?

Kolekcjoner to ciekawa i wciągająca powieść, gdyby nie makabryczne odkrycia, powiedziałabym: lekka i przyjemna. Styl pisania autorki sprawia, że powieść czyta się w jeden wieczór. Krótkie i zwięzłe rozdziały kończące się tuż przed wyjawieniem rozwiązana wątku, skłaniają do czytania dalej. 

Choć prawie od początku możemy przewidzieć, kto za wszystkim stoi, to odpowiedzi na pytanie,”Dlaczego?”, tak szybko nie dostrzeżemy. Cała historia jest dość dynamiczna, pełna akcji i upływającego czasu. Pamiętajmy, Maggie ściga się z huraganem, który w parę dni uderzy w wybrzeże Florydy. To wyścig nie tylko z siłą natury, ale i kolekcjonerem.

Kolekcjoner to już ósmy tom przygód młodej agentki FBI. Nieznajomość wcześniejszych historii nie szkodzi, choć czasem coś może być nieco niezrozumiałe. Jednak bez problemu odnajdziecie się w tej historii. Przez te kilka tomów Maggie O’Dell dała się nam poznać jako silna kobieta, która nie ustępuje i dąży do sprawiedliwości. Nie ukrywa przed nami emocji, które nią targają. To kobieta taka jak my, z krwi i kości. Nie sposób jej nie polubić.

Kolekcjoner to idealna książka na deszczowe popołudnie, taka dosłownie na raz, choć kiedyś może do niej powrócicie, jak ja. 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Harper Collins Polska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close