3 lipca 2012

Koleżaneczki – Ewa Nowak

Tytuł:  „Koleżaneczki”
Autor: Ewa Nowak
Ilustracje: Joanna Gwis
Seria: Księżycowy kamień
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2011, wydanie II
Format: 19,8 x 12,8 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 168
Przedział wiekowy: 7-12 lat
Cena sugerowana: ok. 19,99 zł 

Tytułowe  „Koleżaneczki” na pewno zawitały do życia niejednej dziewczynki szukającej przyjaźni.  Nie jest łatwo być dziewczynką, w świecie szkolnych intryg i wyścigów o względy „tych lubianych”. Ten trudny, lecz życiowy temat w swojej książce, podjęła Ewa Nowak.

Iwa – główna bohaterka – właśnie przeżywa rozterki związane z jej najbliższymi koleżankami. Z chwilą, gdy Anka (jej koleżanka ze szkoły) oznajmiła, że nie można się przecież przyjaźnić we trójkę, rozpoczyna się nieprzyjemna i kręta droga wyborów, po której kroczy nasza bohaterka. Za wszelką cenę chce walczyć o swoje miejsce w wyścigu plusów i minusów. Jakby tego było mało od czasu do czasu staje się niewidzialna – co postanawia wykorzystać, aby nauczyć swojego brata ogłady – jednak szybko przekonuje się, że wszystko ma swoje konsekwencje.

W pięknie skomponowanej historii, mieszkającej trochę na szkolnym korytarzu, trochę na podwórku i w rodzinnym domu Iwy, jest jeszcze wiele miejsca na metaforę, dobre słowo i życiową naukę. Problem, który porusza autorka, jest powszechnym zjawiskiem w świecie „młodości” – zagubiona młodzież jest podatna na wpływ swoich rówieśników. Przychodzi im walczyć o względy i pozycję w szkolnych rankingach lub po prostu poszukiwać bliskości i przyjaźni, szukać tego kogoś, kto „zrozumie”. Jednak płynąca z życia lekcja nie jest łatwa, zanim trafi się na prawdziwego przyjaciela i pozna smak szczerej przyjaźni, często czeka morze rozczarowań.

W powieści urzeka atrakcyjna fabuła, nie brak w niej akcji i humoru. Między kolejnymi przygodami z „koleżaneczkami”, szybciej zabije również serce Iwy, za sprawą pewnego chłopca.

Książkę gorąco polecam także wszystkim rodzicom dziewczynek, z pewnością pomoże Waszym dorastającym córkom spojrzeć na swoje „małe-wielkie” kłopoty ze świeżej perspektywy, skłoni do refleksji.

Choć sytuacje, w których znalazła się bohaterka zdają się być jednoznaczne, gdy w grę wchodzą emocje, w oczach dziecka wyglądają zupełnie inaczej. Ewa Nowak nie podaje czytelnikowi morału na tacy, zgrabnie prowadzi między wierszami dialog z duszą i umysłem, pozwala dojrzeć do zakończenia.  Potwierdzenie własnych przypuszczeń i myśli, zawsze stanowi wyższą wartość od pustych frazesów.

Szata graficzna, nie daje powodów do narzekań, ilustracje są estetyczne i ciekawe – nie pachną banałem. Wszystko ładnie się ze sobą komponuje.

Zapraszam Was do lektury, to wartościowa powieść dla młodzieży. Życzę wszystkim wygranej z tak zwanymi „Koleżaneczkami” i tylko prawdziwych przyjaciół.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close