30 października 2019

Kolorowy potwór – Anna Llenas

Tytuł: Kolorowy potwór
Autor: Anna Llenas
Wydawnictwo: Mamania
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48

Pozwólcie, że Wam przedstawię kolorowego potwora, bohatera książki o tym samym tytule. Nie przejmujcie się, że na pierwszej stronie wygląda nieco dziwnie i patrzy na nas z nietęgą miną. To efekt jego samopoczucia, a konkretnie tego, iż drzemiące w nim emocje kompletnie mu się pomieszały i w jego wnętrzu zrobił się straszny bałagan – co wyraźnie odzwierciedla jego ciało.

Trzeba mu więc koniecznie pomóc, bo jak mówi dziewczynka pojawiająca się w książce – „Takie poplątane nie na wiele się zdadzą”. Dlatego z jej przysługą zrobią porządek i poukładają wszystkie emocje w osobnych słoiczkach.

Do jednego trafi radość w kolorze żółtym, ponieważ błyszczy i wywołuje uśmiech na twarzy tak jak słońce. Do drugiego schowają błękitny jak łagodne morze smutek. Do trzeciego czerwoną jak ogień złość. Do kolejnego upchają czarny jak ciemna noc strach. A do piątego słoja włożą zielony spokój, przypominający ciche drzewa i lekkie liście unoszone na wietrze. 

Dzięki temu, że wszystko zostało poukładane i każda emocja znalazła się na swoim miejscu, kolorowy potwór poczuł się znacznie lepiej, na tyle, by zupełnie niespodziewanie odkryć kolejny kolor – różowy. Jak  myślicie, co on może oznaczać? :-)

Ta krótka opowieść o kolorowym potworze, pozwala najmłodszym dzieciakom odkrywać emocje, z jakimi na co dzień się borykają, których być może do końca nie rozumieją i nie potrafią poprawnie nazwać. Dzięki tej lekturze, by lepiej je poznać, maluchy dowiedzą się, czym charakteryzują się poszczególne uczucia  i do czego można je porównać, np. „Złość płonie czerwienią i jest dzika jak ogień, który pali się mocno i trudno go ugasić”.

Poza tym każda emocja posiada króciutki opis tego, co czujemy w danym momencie, gdy dopada nas np. smutek, strach, czy radość. Według mnie jest to bardzo istotny element, który może pomóc dzieciom lepiej poznać poszczególne uczucia, trafniej je nazywać, a w efekcie łatwiej sobie z nimi radzić.

W książce nie brakuje kolorowych i ciekawych ilustracji, których notabene jest zdecydowanie więcej niż samej treści, jednak wpływa to korzystnie na całość, bowiem dziecko nie zdąży się znudzić, a barwne obrazki przykuwają jego uwagę. Niewątpliwie opowieść o kolorowym potworze stanowi grunt pod dalsze rozmowy rodziców z dziećmi o emocjach i wszystkim tym, co z nimi związane.

 

 

 

Serdecznie dziękuję wydawnictwu Mamania za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close