16 czerwca 2021

Krew – Wojciech Grajkowski

Tytuł: Krew
Autor: Wojciech Grajkowski
Ilustracje: Agata Szargot
Wydawnictwo: Dwukropek
Oprawa: twarda
Liczba stron” 46 

„Krew” Wojciecha Grajkowskiego to pięknie zilustrowana i fantastycznie opowiedziana historia o krwi krążącej w ludzkim ciele. Jestem tym tytułem oczarowana i bardzo się cieszę, że trafił w nasze ręce. Tym bardziej że dzieciaki podzielają mój entuzjazm i ciągle przeglądają tę książkę, niemalże wyrywając ją sobie z rąk!

Narratorem tej opowieści jest serce dziewięcioletniego Kuby, któremu będziemy towarzyszyć podczas obozu wakacyjnego. Dzięki uprzejmości owego serca poznamy tajniki jego pracy i przede wszystkim rolę krwi w organizmie człowieka. To ważny temat bowiem ten, z pozoru, zwykły czerwony płyn, którego widok potrafi przestraszyć i zemdlić, na co dzień przez większość z nas jest raczej niedoceniany.  

No bo nie oszukujmy się, kto ma w zwyczaju rozmyślać o swojej krwi? Raczej mówimy o tym, że należy dbać o swoje ciało – tak ogólnie, o mięśnie – w tym serce, o płuca, jelita i mózg… A krew? No niestety jest pomijana. O jej istnieniu i roli przypominamy sobie, dopiero gdy się skaleczymy, lub gdy jest nam potrzebna np. podczas jakiejś choroby, czy po wypadku.  

Tymczasem ów czerwony płyn ustrojowy pełni niezwykle ważne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim transportuje tlen do wszystkich narządów i komórek, przenosi substancje pokarmowe z jelit do mięśni, a także odbiera i wydala produkty przemiany materii, np. dwutlenek węgla. Broni nas także przed ciałami obcymi, jak choćby wirusami i bakteriami.

I, mimo iż gołym okiem nie dostrzegamy w krwi niczego poza jej intensywną barwą, to jednak w dużym powiększeniu, jest niezwykle bogatą w różne składniki tkanką. Autor porównuje ją do zupy, w której pływają przyprawy, kawałki mięsa, warzyw czy makaronu – zabawne porównanie, ale trafne, bardzo spodobało się moim dzieciom.

Nie będę Wam jednak streszczać całej książki i bawić się w nauczycielkę biologii, tłumacząc krok po kroku rolę krwi – możecie sami o tym przeczytać. Chcę jednak Wam powiedzieć, że to naprawdę fajna pozycja. Wojciech Grajkowski zawarł w niej bardzo dużo ciekawostek, frapujących również mnie (nie tylko moje dzieci) i przedstawił je w cudownie prosty sposób, idealnie trafiający nawet do przedszkolaków. Żyły i tętnice porównał do ulic, komórki transportujące składniki odżywcze do ciężarówek, serce zaś skojarzył z pompką do materaca. Dzięki temu dzieciakom łatwo jest zrozumieć to, co napisał autor i co dzieje się w ich organizmach.

Bardzo fajnie został przedstawiony proces naprawy skóry, na skutek skaleczenia – dlaczego tworzy się strup i jak zrasta się rozcięta skóra? W równie prosty i ciekawy sposób pokazano, jak białe krwinki walczą z wirusami, które wywołują infekcję.

Muszę przyznać, że dzięki tej lekturze odbyłam intrygujące rozmowy z moimi dziećmi, aż trudno uwierzyć, że wcześniej nie poruszałam tego tematu. Nie pomyślałam nigdy o tym, by opowiadać im szczegółowo o pracy serca,  naczyniach krwionośnych, transfuzji krwi czy krwiodawstwie.

Podoba mi się, że autor porusza temat honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego. Poza objaśnieniem tego, dlaczego czasem trzeba wlać komuś cudzą krew czy właśnie szpik, tłumaczy również, że w ten sposób można pomóc wrócić do zdrowia po chorobie lub wypadku, a nawet uratować życie.

Reasumując, książka wywarła na mnie duże wrażenie. Na raptem czterdziestu sześciu stronach znajduje się sporo ciekawostek, bardzo klarownie przedstawionych. Wiadomości wzbogacone się ślicznymi ilustracjami Agaty Szargot. Całość więc pięknie się prezentuje. Liczę na to, że powstaną kolejne tego typu pozycje, odkrywające przed dziećmi i rodzicami inne tajniki ludzkiego organizmu. Nawiasem mówiąc, autorstwa Wojciecha Grajkowskiego mamy też tytuł „Zęby” i jestem nim równie zachwycona 🙂

 

Dziękuję wydawnictwu Dwukropek za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close