21 stycznia 2023

Kryptonim skóra – Monika Góra

Tytuł: Kryptonim skóra
Autor: Monika Góra
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.

,,Kryptonim skóra”. Czy o brutalne morderstwo został oskarżony niewinny człowiek? Trzeba przyznać, że ten tytuł wprowadza w konsternację. Czy mamy kolejny przypadek niewinnie skazanego? Monika Góra opisuje jedną z najbardziej brutalnych spraw, jakie kiedykolwiek wydarzyły się w Polsce, a nawet na świecie.

Historia zaczęła się w 1998 roku. Miałam wówczas 11 lat i takie tematy wykraczały poza mój świat, wykraczają poza moją wyobraźnię do dziś. Myślę, że każdy dorosły w tamtym czasie zetknął się z tą tragiczną historią, która niestety wydarzyła się naprawdę. Sama poznałam ją kilka lat temu, dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po tę pozycję.

Monika Góra mierzy się z jedną z bezprecedensowych historii kryminalistyki, czyli z brutalnym zabójstwem i oskórowaniem studentki z Krakowa, Katarzyny Z. Historia śledztwa właściwie zaczyna się w momencie, gdy kapitan pchacza cumującego barkę ze żwirem napotyka na pewne techniczne problemy. Doświadczenie pokierowało załogę do śruby statku, podejrzewając, że znów coś się w nią wkręciło. Nie mieli wówczas pojęcia, że to, co utrudniło im pracę, to ludzkie szczątki, a konkretnie oskalpowana skóra z kobiecego ciała.

W toku śledztwa dowiadujemy się, że to wcześniej zaginiona Katarzyna jest ofiarą psychopaty, mordercy niemającego żadnych skrupułów. Najwyraźniej musiała być to osoba mająca tego rodzaju doświadczenia, bo dokonano tego z chirurgiczną precyzją. Wykonane swego rodzaju ,,body” nie było tworzone ręką amatora.

Śledczy nie mieli łatwego zadania, zwłaszcza że ciężko było znaleźć jakiś konkretny trop. Jednak po kilku miesiącach od tego wydarzenia otrzymali informację o potencjalnym sprawcy zbrodni. Niestety, na tamten czas, nie udało się postawić go w stan oskarżenia. Zmieniło się to jednak prawie po 20 latach.

Robert J. Został skazany na dożywocie. I tutaj właściwie moglibyśmy zakończyć, stawiając kropkę. Dlaczego więc powstała ta książka? Skazany, a wcześniej oskarżony, przebywał przez 5 lat w areszcie na podstawie stawianych mu zarzutów. Nie byłoby w tym nic budzącego wątpliwości, gdyby nie fakt, że śledczy nie mają żadnych bezpośrednich dowodów obciążających mężczyznę. Oparto się jedynie na poszlakach.

Autorka przybliża nam sylwetkę studentki oraz skazanego Roberta J., dzięki temu poznajemy nieco życiorysy obojga, choć trzeba mieć na uwadze, że autorka nie skupia się na ofierze, a na skazanym. Konfrontuje też wszelkie niejasności z dokumentami, ze świadkami, zasiewając w mojej głowie niepewność. Właściwie do tej pory byłam przekonana o słuszności tego wyroku. Dziś nie potrafiłabym jednoznacznie stwierdzić, czy oskarżony to właściwa osoba. Uważam, że śledztwo zostało przeprowadzone nie do końca właściwie i można by dopatrzyć się tu kilku uchybień. Pojawiło się wiele nieścisłości, jak chociażby wątek remontu mieszkania oskarżonego, który rzekomo tak pozbył się śladów zbrodni, mimo że miało to miejsce o wiele wcześniej, jeszcze zanim świat poznał imię ofiary.

A jeżeli jednak nie on stoi za tą okrutną zbrodnią?

Czy książka ,,Kryptonim skóra’’ odpowiada na postawione wcześniej pytanie, czy o brutalne morderstwo został oskarżony niewinny człowiek? Myślę, że każdy, kto interesuje się tą tematyką, powinien sięgnąć po tę pozycję.

Jeżeli chodzi o samą książkę, to jest to typowy reportaż. Co prawda początkowo wplatanie między siebie różnych wątków i skakanie po linii czasu, wymuszało większe skupienie się, to końcowo uznaję to za dobry zabieg. Zebranie tych wszystkich informacji wymagało na pewno wiele czasu i nakładu pracy. Cieszę się też z podanej bibliografii, co pozwoli mi sięgnąć do niektórych pozycji, które mnie nieco zaintrygowały.

Kryptonim skóra to 350 stron, które kończą się słowami ,,ciąg dalszy nastąpi”. Obrońca Roberta J. zapowiedział złożenie apelacji…

 

Cieszę się, że mogłam przedpremierowo zapoznać się z wynikiem pracy Moniki Góry. Dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za zaufanie i przekazanie tego egzemplarza.

Premiera książki ,,Kryptonim skóra” już 25 stycznia 2023!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close