11 kwietnia 2019

Książkożercy. Nauka czytania na trzech poziomach – Barbara Wicher, Grażyna Nowak-Balcer,

Czy wasze dzieci lubią czytać książki? Pewnie tak, skoro czytacie tę recenzję szukając dla nich kolejnych ciekawych propozycji :).

Zacznę od tego, że Wasze dzieci z pewnością nie nauczyły się czytać z powietrza. Idę o zakład, że wspólnie poświęciliście niejedną godzinę na naukę literek, składania wyrazów i odczytywania sensu całych zdań. Niestety sama umiejętność czytania nie zagwarantuje tego, że dziecko stanie się pożeraczem książek.Tę miłość należy w nim mądrze rozbudzić i utrwalić. I właśnie dla Was, którzy chcecie tego dokonać, wydawnictwo Wilga przygotowało trzypoziomową serię książek pod hasłem “książkożercy”. Seria powstała pod opieką metodyka językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, więc można bez obaw dołączyć ją na do domowej biblioteczki.

“Książkożercy” to historie opisane na trzech różnych poziomach – A, B, C, które odpowiadają innemu stopniu umiejętności dzieciaków.

Seria A, do której wchodzi “Super Marian nad jeziorem” autorstwa Barbary Wicher, dedykowana została maluchom – “książkogryzakom”, które dopiero uczą się czytać. To krótka historyjka, opisana na każdej stronie w jednym – góra dwóch zdaniach treści. Proste słowa i jasny przekaz nie sprawiają wielkiego problemu początkującym czytelnikom, którzy dopiero składają pierwsze wyrazy i zdania. Pytania do tekstu oraz kolorowe naklejki obrazujące historię angażują dziecko jeszcze bardziej w czytanie.

Super Marian książkożercy

 

Poziom B, to  książka dla “książkołasuchów” stworzona dla dzieci, które sobie całkiem nieźle radzą z samodzielnym czytaniem. “Akcja Jogi” autorstwa Barbary Wicher opowiada bardziej angażującą historię, opisaną w kilku zdaniach zamieszczonych na każdej stronie. Słowa są tu troszkę trudniejsze, wprowadzono wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Na końcu jest słownik wyrazów, które mogły sprawić dziecku trudność. Warto do niego zajrzeć i omówić ewentualne problemy z małym czytelnikiem. Są też naklejki, które odnoszą się do historii opowiedzianej na kartach tej książeczki, oraz pytania ułatwiające zrozumienie czytanego tekstu.

akcja jogi książkożercy

Poziom C, to zadanie dla profesjonalistów – prawdziwych “książkożerców”. W “Bomberce” autorstwa Grażyny Nowak-Balcer, dzieci znajdą poważniejszą historię, która da im do myślenia. Starsze dziecko (mój ośmiolatek połknął ją “w locie”) doskonale sobie poradzi z dłuższym tekstem i trudniejszymi wyrazami. Jeśli wystąpi jakiś kłopot ze zrozumieniem, na końcu historii zamieszczono słownik wyrazów trudnych. “Bomberka” także posiada naklejki oraz angażujące uwagę dziecka polecenia i łamigłówki, dotyczące treści książki. bomberka książkożercy

W serii “Książkożercy” na każdym poziomie dostępna jest, póki co, jedna książeczka dla dzieci (przypominam – “Super Marian nad jeziorem” – A; “Akcja Jogi” – B; “Bomberka” – C). Wydawnictwo Wilga zapowiedziało pojawienie się jeszcze jednej propozycji z poziomu A, oraz dwóch innych tytułów z poziomu C, więc będzie w czym wybierać.

“Książkożerców” warto polecić dalej, bo ich pomoc w procesie kształtowania młodych czytelników jest cenna. Nie licząc wartości dydaktycznej, książki opowiadają ciekawe historie, które zobrazowano pięknymi, kolorowymi obrazkami. Dzieciakom bez dwóch zdań spodobają się także już wyżej przeze mnie wspominane naklejki, polecenia i łamigłówki dołączone na końcu książeczek. Nauka przez zabawę zawsze się sprawdza.

Dziękuję wydawnictwu Wilga za przekazanie książeczek do recenzji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close