26 kwietnia 2018

Łąka i jej zwykli – niezwykli mali mieszkańcy, oraz Bieguny i ich zwykli – niezwykli mali mieszkańcy – Justyna Styszyńska

Właśnie położyłam przed sobą dwie książki autorstwa Justyny Styszyńskiej: Łąka i jej zwykli – niezwykli mali mieszkańcy, oraz Bieguny i ich zwykli – niezwykli mali mieszkańcy.

Są to książki z jednej serii, które w sposób zbliżony formą (oczywiście treścią się różnią, zgodnie z ich tematyką) opowiadają o zwierzętach mieszkających na łące oraz na obu biegunach. Chciałam w pierwszym odruchu opisać osobno te książki, jednak nie byłoby to niczym więcej niż jedynie powieleniem tych samych spostrzeżeń i informacji. Postanowiłam więc stworzyć wspólną “recenzję”.

Zarówno Łąka i jej zwykli – niezwykli mali mieszkańcy, jak i  Bieguny i ich zwykli – niezwykli mali mieszkańcy nie są klasycznymi książkami z treścią. To znaczy treść jest, bo autorka umieściła w jednej informacje dotyczące i łąk i owadów, a w drugiej książce gatunki zwierząt zamieszkujących bieguny. Wygląda to nietypowo, bo przy stronach zapełnionych informacjami są strony puste, jedynie z przygotowanym tłem. 

Na końcu książeczki zawierają kilka stron z naklejkami wielokrotnego użytku. Można je nakleić w jednym miejscu, w razie zmiany zdania zdjąć i nakleić gdzieś indziej.

Chodzi o to, że dzieci, które kochają naklejać, mogą popuścić wodze fantazji i stworzyć zwierzęta albo na ich faktyczny wzór istniejący w przyrodzie, albo zaszaleć i wykleić absolutnie nowe gatunki takie jak “biedronkokonikpolny”, “motylomucha” “sowozając” i wiele, wiele innych. 

Nie ma tu żadnych ograniczeń poza wyobraźnią i ilością naklejek. Dziecko przyklejając naklejki nie tylko ćwiczy sprawność rączek, ale zapamiętuje pewne szczegóły dotyczące wyglądu zwierząt. W połączeniu z klasyczną treścią jest to ciekawe uzupełnienie informacji. Te z pozoru skromne książeczki w formie skoroszytu są naprawdę warte uwagi i poświęconego im czasu.

Dziękuję wydawnictwu Widnokrąg za przekazanie książek do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close