5 czerwca 2020

Lista, która zmieniła moje życie – Olivia Beirne

Tytuł: Lista, która zmieniła moje życie
Autor: Olivia Beirne
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka
Liczba stron: 348

„Lista, która zmieniła moje życie” Olivii Beirne, to urocza komedia romantyczna, z dużą dawką humoru, przeplatana (niejedną) historią miłosną. Chciałoby się powiedzieć, że to typowy scenariusz dla tego gatunku, ale muszę przyznać, że książka ani przez chwilę nie jest nudna i nie sprawia wrażenia oklepanego tematu. Wręcz przeciwnie.

Przeczytałam tę książkę tak szybko, jak to było możliwe, właściwie to ją pożarłam z ogromnym apetytem i odkładałam na bok z wielkim żalem, gdy wzywały mnie obowiązki. Ubawiła mnie ogromnie, niejednokrotnie chichotałam pod nosem, albo wręcz wybuchałam śmiechem na głos, zwracając na siebie uwagę pozostałych domowników 😉

Książka dała mi sporo radości, wytchnienia od codzienności, no i nowych literackich doznań, ponieważ komedii romantycznej dawno już nie czytałam. Lektura w lekki, wręcz naturalny i bardzo przyjemny sposób przeniosła mnie do innego świata, świata wyobraźni i marzeń – choć może to brzmieć nieco infantylnie.

W każdym razie na chwilę oderwałam się od rzeczywistości i z uśmiechem na ustach kibicowałam głównej bohaterce, która potrzebowała pewnych zmian w życiu i niemałego kopniaka w tyłek, by ruszyć naprzód.

Georgia, bo o niej mowa, ma dwadzieścia sześć lat, lubi rysować, popijać wino i wylegiwać się na kanapie przed telewizorem. Nie znosi za to ryzyka, przełamywania swoich barier i uprawiania sportu. No i jeszcze organizacji wesela szefowej, do którego została zmuszona. Jest zupełnym przeciwieństwem swojej starszej siostry, Amy, którą cechuje wielka odwaga, pełnia życia, pomysłów i zamiłowanie do sportu.

Wszystko się jednak zmienia, kiedy Amy nagle zaczyna źle się czuć, trafia do szpitala i dowiaduje się, że choruje na stwardnienie rozsiane. Dla tak aktywnej osoby, jak ona, jest to ogromny cios od losu, który uniemożliwi jej wykonanie swego planu, a właściwie to „listy rzeczy do zrobienia przed trzydziestką”.

Nie pozostaje jej nic innego, jak poproszenie siostry o pomoc i stworzenie nowej listy zadań. I być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Amy wykreowała plan dla Georgii, nie dla siebie. A Georgia nie jest w stanie jej odmówić, ponieważ łączy ją z siostrą wielka przyjaźń i zrobi dla niej wszystko.

W ten oto sposób główna bohaterka staje przed kilkoma wyzwaniami. Na ich realizację ma czas do urodzin Amy, a więc tylko kilka miesięcy. Nie ma więc możliwości na dalsze zbijanie bąków, musi od razu przystąpić do działania i nauczyć się brać z życia ile się da.

Na pierwszy ogień idzie randka w ciemno, za pośrednictwem portalu Tinder, a po niej niespodziewanie życie Georgii Miller wywróci się do góry nogami. Będzie próbować rzeczy, o których dotąd nie myślała, będzie musiała wyjść ze swojej strefy komfortu, walczyć z przeciwnościami losu,  własnym lenistwem, strachem (skacząc ze spadochronu) oraz wstydem (np. próbując swych sił na skate parku).

Wszystko to przeplatane jest sporą dawką humoru. Każda przygoda opowiedziana jest przez samą Georgię, która nie stroni od wyrażania własnych myśli, często krytycznych względem siebie i niezwykle dowcipnych. Czytając tę historię, momentami kojarzyłam główną bohaterkę z Bridget Jones, której również przytrafiało się mnóstwo zabawnych sytuacji.

Mimo iż cała opowieść kręci się wokół faceta, z którym Georgia poszła na randkę, tak naprawdę nie prawi tylko o tym, nie zanudza czytelnika poszukiwaniem drugiej połówki. Jest to natomiast niezwykle ciepła opowieść o miłości tak w ogóle, o rodzinie, wielkiej przyjaźni i o tym, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla osoby, którą szczerze kochamy. 

Myślę, że “Lista, która zmieniła moje życie” może stanowić w pewnym stopniu inspirację i motywację, by zmienić nieco bieg naszego życia… 😉 A już na pewno powinna trafić na listę książek do przeczytania w wakacje! To wręcz idealna pozycja na letni, słoneczny i radosny czas 😊

 

 

Dziękuję wydawnictwu Albatros za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close