5 września 2019

Lucky Luke: Pętla na szyi i Ucieczka Daltonów – Morris i Rene Goscinny

Jedną z niewielu kreskówek z dzieciństwa, która zapadła mi w pamięć to przygody Lucky Luke’a, najlepszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie. Ze stoickim spokojem żuje trawę,  przemierza odległe krainy w towarzystwie swojego inteligentnego konia Jolly Jumper i głupkowatego psa Bzika. Jego odwiecznymi wrogami są czterej bracia Daltonowie. Gdy planują jakieś przestępstwo, Lucky Luke, dzielny stróż prawa staje im na drodze. 

Lucky Luke, trochę historii 

Przygody Lucky Luke’a to seria komiksowa belgijskiego rysownika i scenarzysty Maurice de Bevere (Morris). Pierwszy komiks o dzielnym stróżu prawa ukazał się już w 1946 roku. Do dziś seria liczy ponad siedemdziesiąt tytułów. Warto zaznaczyć, że przez wiele lat Morris współpracował z Rene Goscinny, którego możecie znać z serii o Mikołajku, Asteriksie i Obeliksie. Na podstawie przygód Lucky Luke’a powstały filmy animowane oraz seriale, które właśnie pamiętam z dzieciństwa.  

Pod koniec wakacji dotarły do mnie dwa komiksy Lucky Luke’a Wydawnictwa Egmont, które planuje wydać wszystkie przygody rewolwerowca. Przyznam, że nie mogę się doczekać, choć początkowo komiksy planowane były dla syna, to ja pierwsza je dorwałam i przeczytałam z uśmiechem na twarzy od deski do deski. Nie myliłam się, także z tym, że seria przygód dzielnego stróża prawa na Dzikim Zachodzie spodoba się dzieciom. Dotychczas pokochały już Asteriksa i Obeliksa czy Kajko i Kokosza. 

Lucky Luke. Ucieczka Daltonów

Autor: Morris i Rene Goscinny
Wydawnictwo: Egmont Polska
Stron : 48
Tom: 15

Bracia Daltonowie odsiadują za swoje wcześniejsze przestępstwa w więzieniu. To dzięki najlepszemu rewolwerowcowi Dzikiego Zachodu mają spędzić w nim tylko trzysta sześćdziesiąt siedem lat. Nie siedzą bezczynnie, planują ucieczkę, w czym ma im pomóc pilnik do rąk przemycony w cieście od Mamusi Dalton. Jednak gdy od strażnika więziennego dowiadują się, że Lucky Luke jest w mieście, zrobią wszystko, by wydostać się z więziennych murów możliwie jak najszybciej. Przyświeca im jeden cel. Chcą ośmieszyć najlepszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie. Czy im się to uda?

Lucky Luke. Pętla na szyi

Autor: Morris i Rene Goscinny
Wydawnictwo: Egmont Polska
Stron : 48
Tom: 72

Kolejna część przygód kowboja Lucky Luke’a, jego dzielnego konia i czterech braci Daltonów. Nasi kryminalści znów odsiadują wyrok w więzieniu czekając na dekret prezydenta, który mają nadzieję, że ich ułaskawi. Niestety zostają skazani na natychmiastowe powieszenie. Na ratunek rusza im Mamusia Dalton, która tak jak jej synowie ma głowę pełną pomysłów. 

Bracia Daltonowie znów spotkają Lucky Luke`a i przeżyją pełne humoru przygody w wiosce indiańskiej. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarzy recenzenckich komiksów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close