6 grudnia 2019

Mądrzejsi w związku, czyli jak nie być osłem – Mark Grungor i Diane Bray

Tytuł: Mądrzejsi w związku, czyli jak nie być osłem
Autorzy: Mark Grungor, Diane Bray
Liczba stron: 99
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio

 

Będę szczera: nie przepadam za wszelkiego typu poradnikami traktującymi o sposobach na poprawę relacji w związku. Czasem czytam owszem, z ciekawości co też nowego pojawiło się na rynku i czym jeszcze autorzy spróbują mnie zaskoczyć. Niestety od czasu słynnych Marsjan i Wenusjanek wiele się nie zmieniło. Kolejni autorzy namawiają do szanowania wzajemnych odmienności, uwzględniania potrzeb partnerów i wychodzenia im naprzeciw. Podkreślają znaczenie rozmowy i pielęgnowania uczuć, zachęcają do spędzania czasu we dwoje, nawet gdy w związku są dzieci. Niby to wszystko racja, ale… wszystko już było. Podobnie jak czułe liściki zostawiane na lustrze tudzież lodówce.

Kiedy więc padła propozycja przeczytania i zrecenzowania poradnika o relacjach w małżeństwie powiedziałam, że chętnie (bo lubię czasem takie coś łyknąć) pod warunkiem, że będzie krótkie (bo na długie nie mam czasu, poza tym jak się trafi kolejny gniot, to przynajmniej nie stracę tych godzin, których i tak mam zawsze za mało).

Mądrzejsi w związku, czyli jak nie być osłem to książka krótka. Tak po prostu – krótka. Niecałe 100 stron, mały format, duży druk. Do przeczytania w godzinę. I to nie jest minus, to bardzo duży plus. Nie tylko dlatego, że czyta się szybko i szybko kończy. Dużo ważniejsze jest to, że książka nie jest przegadana. Nie ma tu niepotrzebnego lania wody, ozdobników, dygresji, odnoszenia się do bliżej nieokreślonych mechanizmów psychologicznych. Gdybym chciała określić tę pozycję jednym zdaniem, powiedziałabym: „Łopatologia w czystej postaci”. Jasno, prostym językiem, niemal jak „krowie na rowie” autorzy wyjaśniają, jak nie być osłem w związku. A osioł niejedno ma imię, a raczej postać. Może być uparty, leniwy, despotyczny, głupi, ironiczny, podły, chytry, marudny albo narwany. Każdemu osłowi poświęcony jest jeden rozdział, który dobitnie wyjaśnia, jak rozpoznać model danego osła, jak z nim walczyć, jeśli rozpoznamy dany gatunek osła w sobie i jak szybko uciekać od takiego osła w związku.

Mądrzejsi w związku, czyli jak nie być osłem zostało wydane przez Oficynę Wydawniczą Vocatio. Nie ma co ukrywać, to wydawnictwo chrześcijańskie, więc w książce nie zabrakło cytatów z Biblii i odniesień do Boga. Jednak nie przeszkadza to w ogólnym odbiorze książki, bo jest zwyczajnie mądra. Tak po prostu.

Mark Gungor, jeden z autorów książki jest pastorem i jednym z bardziej znanych w Ameryce mówców poruszających się w tematyce damsko-męskiej. Ponoć jest dobry w tym, co robi, nie wiem. Ale po książkę sięgnąć warto niezależnie od wyznania. Jej przekaz jest bowiem uniwersalny i bardzo jasny. Robisz to, czy tamto – jesteś osłem. Nie chcesz nim być? Po prostu tego nie rób!

 

Dziękuję Oficynie Wydawniczej Vocatio za przekazanie egzemplarza recenzenckiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close