26 czerwca 2018

Recenzja książki „Maja z księżyca”

Muszę przyznać, że gdy tylko książka dotarła do nas, od razu zaczęłam ją czytać. Nawet nie usiadłam, tylko stojąc w kuchni zabrałam się za lekturę. Przeczytałam od razu w całości, nie robiąc choćby chwili przerwy. Może powiecie, że była krótka, dlatego tak szybko mi poszło.  Otóż nie, książka ta jest wyjątkowa, hipnotyzująca i subtelna jednocześnie. Czytelnika pochłania treścią, przekazem, ale również ilustracjami, które przeplatają się przez strony i tekst.

Temat książki jest niezwykle trudny. Narratorem jest sześcioletnia Ala, która opowiada o swojej ciężko chorej siostrze. Jej siostra Maja nie jest zwyczajną dziewczynką, to taka Księżniczka z Księżyca (tak nazywa ją Ala), która przygotowuje się do objęcia tronu księżycowego królestwa.

Mała Ala próbując zrozumieć zmieniającą się sytuację – Maja już się z nią nie bawi, jest blada, mieszka w białym pokoju, ma specjalny aparat tlenowy, a wokół niej cały czas pojawiają się ludzie w białych fartuchach – tworzy w głowie scenariusz, w którym jej siostra przygotowuje się do fantastycznej i pełnej przygód podróży na księżyc.

Dziewczynka, siedząc pod zamkniętymi drzwiami pokoju, w którym znajduje się Maja, snuje w wyobraźni plan podróży, którą ma odbyć siostra. Większość to pytania i przypuszczenia – “…może całymi dniami będzie rozmawiać ze stworkami BIP-IP w ich BIP-IPowym języku…”, “…może zagra w tenisa z księżycowymi bonrami…”, “…może siedząc na grzbiecie księżycowej kałamarnicy, będzie łowić na wędkę satelity…”.

W książce znajdujemy potwierdzenie, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Wykracza ona poza nasze “dorosłe” schematy, dla których nie widzimy odchyleń.

Opowieść Ali połączona z cudownymi, delikatnymi ilustracjami sprawia, że książka jest swoistym arcydziełem. Wprowadza nas w inny, lepszy świat, dając nadzieję…

Książkę podsumowuje pytanie do taty – “Jak tam jest?”, “Nikt tego nie wie. Na pewno jest to coś innego niż wszystko co potrafimy sobie wyobrazić. Możemy tylko próbować”.

Mała Ala więc próbuje…

Tytuł:  “Maja z księżyca”
Autor: Katarzyna Babis
Wydawnictwo: Wydawnictwo Widnokrąg
Rok wydania: 2015
Format: 205 x 205 mm
Okładka: twarda
Ilość stron: 48
Średnia cena: ok. 14 zł

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Widnokrąg za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close