2 października 2019

Mały atlas zwierzaków – Ewa i Paweł Pawlak

Tytuł: Mały atlas zwierzaków
Autorzy: Ewa i Paweł Pawlak
Ilustracje: Ewa i Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 40
Oprawa: twarda 

Był już atlas motyli i ptaków, przyszedł więc czas na inne zwierzęta – leśne i te, które zamieszkują np. nasze ogrody.

„Mały atlas zwierzaków” to dla najmłodszych i ciekawych świata czytelników zbiór krótkich opowieści oraz ciekawostek o zwierzętach, które czasem spotykamy na swej drodze – np. myszy, zające, żaby, wiewiórki, czy sarny. Inne z kolei trudniej jest spotkać na żywo i znamy je tylko z telewizji, Internetu czy różnych książek, jak np. lisy, dziki, kuny, łasice, czy borsuki – więc atlas będzie dobrą opcją by przyjrzeć im się bliżej.

Książka zawiera opisy dziewiętnastu przedstawicieli zwierząt (między innymi tych, które wymieniłam wyżej). Każda opowieść jest dosyć krótka i napisana w prosty, a do tego humorystyczny sposób, dzięki czemu lektura jest łatwa i przyjemna. Nadaje się dla różnych grup wiekowych, zarówno dla przedszkolaków, jak i młodych uczniów. 

Lecz ogólnie rzecz ujmując, nie jest to kompendium wiedzy, nie znajdziecie tu wyczerpujących opisów, opowiadających od A do Z o danym zwierzęciu – na to się nie nastawiajcie. Tak naprawdę większą część książki zajmują różnego rodzaju obrazki, a nie treści.

Pomimo tego nie działa to na niekorzyść książki, bowiem jej zadaniem jest ukazanie wizerunku zwierząt – tak, by dzieci wiedziały, jak wyglądają – przekazanie kilku ważnych lub ciekawych informacji na ich temat, a także (o ile nie przede wszystkim) ZACHĘCIĆ dzieci oraz rodziców do poszukiwania, odkrywania i zgłębiania wiedzy na temat otaczającego nas świata.

Chodzi o to by dzieciaki wiedziały, że małe kopce w ogródku tworzą krety, że dom bobra to żeremie, czyli zlepek gałęzi, gliny i błota, że zając potrafi dać susa na trzy metry w górę, że nietoperz musi piszczeć , by lepiej „widzieć” , albo że każda sarna ma na pośladkach białą plamę zwaną lusterkiem, dzięki której się nie gubią, gdy uciekają…

Tych ciekawostek jest jeszcze więcej, ale nie będę Wam wszystkiego zdradzać – musicie przeczytać sami! ;-)

Jak już wspomniałam wcześniej „Mały atlas zwierzaków” to w dużej mierze obrazki przedstawiające wizerunki poszczególnych zwierząt, w różnych formach – są np. wycinanki z materiałów, dziecięce rysunki (w tym sąsiadki autorów książki, Hani), zdjęcia, a nawet trójwymiarowe modele! Każdy obrazek pozwala więc ukazać zwierzaki w innej perspektywie, ale dzięki temu łatwiej zapadają w pamięć.

„Mały atlas zwierzaków” wydawnictwa Nasza Księgarnia to z pewnością fajna propozycja i zachęta dla najmłodszych, by bacznie obserwowali, fotografowali, rysowali, malowali i odkrywali zwierzęcy świat.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close