20 września 2020

Maria Montessori. Historia aktualna – Grazia Honegger Fresco

Tytuł: Maria Montessori. Historia aktualna
Autor: Grazia Honegger Fresco
Liczba stron:360
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Mamania

Maria Montessori. Historia aktualna autorstwa Grazia Honegger Fresco to kanoniczna biografia wyjątkowej kobiety, która ukazała inne spojrzenie na edukację dzieci i ich wychowanie. Niewiele istnieje we współczesnej edukacji systemów pedagogicznych, które mają tak długą historię.

System pedagogiczny to zespół celów, metod, form i środków oddziaływania, którego podstawowym celem jest wspieranie rozwoju dziecka. Zebranie tych wszystkich elementów oddziaływania pedagogicznego jest niezwykle trudne ponieważ rozwój dziecka powinien być wszechstronny. Udało się to właśnie włoskiej pedagog Marii Montessori. 

W swojej pedagogice wyszła z założenia, że dziecko jest wyposażone w pełnię sił, które są mu potrzebne do wejścia w życie dorosłe. Stała na stanowisku, że takie bezbronne dziecko trzeba jednak wspierać, aby wrastało w kulturę we właściwy sposób. W tym celu w swoim systemie pedagogicznym zadbała o odpowiednio opracowane przedmioty (środki dydaktyczne), których odpowiednie wykorzystanie ma pozwolić dziecku zdobyć niezbędną wiedzę. 

Osobiście stoję na stanowisku, że nie należy jednostronnie przyjmować określony system pedagogiczny, a jedynie wybierać tylko to, co w tych systemach pedagogicznych jest najlepsze i tworzyć własne środowisko edukacyjne. To samo twierdzę w odniesieniu do systemu pedagogicznego Marii Montessori. Jednym z argumentów, dla którego tak uważam jest cena środków dydaktycznych, które przedszkole, czy szkoła muszą zakupić chcąc realizować system montessoriański. 

Pomijając jednak środki dydaktyczne, które notabene są niezwykle pięknie opracowane, trzeba przyznać, że cały system jest warty uwagi. Podążanie za dzieckiem, organizowanie sytuacji zadaniowych, i wiele innych elementów cechujący system montessoriański zostały stworzone przez Marię Montessori. Istnieje wiele publikacji poświęconych jej systemowi pedagogicznemu, ale niewiele mówi o samej osobie pedagoga. O tym jak zrodziła się idea zupełnie innego spojrzenia na dziecko. Wszystko o tym możecie przeczytać w książce pod tytułem Maria Montessori. Historia aktualna autorstwa Grazia Honegger Fresco.

Maria Montessori. Historia aktualna to niesamowita biografia, pełna duszy i serca. Warto dodać, że książka została wzbogacona o wiele nieznanych dotąd faktów z życia i pracy Marii, dzięki cennemu wkładowi prawnuczki Marii, Caroliny Montessori.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close