6 sierpnia 2012

MARUDEK I POGODEK NA WAKACJACH czyli jak być szczęśliwym – Elżbieta Zubrzycka

Tytuł:  „MARUDEK I POGODEK NA WAKACJACH czyli jak być szczęśliwym”
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Ilustracje: Emila Nyka
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2008
Format: B5
Okładka: twarda
Ilość stron:  60
Cena sugerowana: ok. 24,90 zł

Wybieracie się na wakacyjną przygodę? Zanim wyruszycie na egzotyczne wakacje życia lub krótką górską wycieczkę z dziećmi, warto je do tego przygotować.

„Marudek i Pogodek na wakacjach…” to już kolejna „medalowa” propozycja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, którą miałam niewątpliwą przyjemność dołączyć do listy „dobrych i pomocnych książek”.

Fabuła książki jest lekka i przyjemna – opowiada o egzotycznych wakacjach dwóch chłopców i ich rodzin. Marudek – to mały pesymista, nadmiernie przezorny i lękliwy, często wykorzystujący swoje „strachliwe” nastawienie z powodu lenistwa, Pogodek – urodzony optymista, wulkan energii i niestety niezbyt roztropny chłopiec, zbyt często „zrobi, zanim pomyśli”. Ta z goła odmienna para, rozpoczyna swoją przygodę podczas wspólnych rodzinnych wakacji w odległym, ciepłym kraju.

Ich przygody to podróż samolotem, zabawy na plaży, ujarzmianie hotelowego basenu, pustynna przejażdżka oraz finałowa niebyt fortunna wyprawa w góry. I tak rozdział po rozdziale, poznajemy otaczający świat w bieli i czerni. Optymista kontra pesymista, każdy ze swojej perspektywy doskonale ukazuje drugie dno każdej pozornie błahej sytuacji. Podczas, gdy Pogodek zastanawia się nad wspinaczką na palmy i zachwyca ich urokiem, Marudek poważnie rozważa czy aby nie straci życia uderzony spadającym kokosem! Pogodek rzuca się ochoczo do basenu – Marudek kalkuluje, czy basen na pewno nie  posiada gości pod postacią krokodyli.

Książka jest doskonałym narzędziem dla Rodziców – każda historia podszyta jest przesłaniem, a wnioski wyciągnięte podczas lektury aż cisną się na usta. Autorka doskonale ukazuje wady i zalety każdej z postaw – ucząc dziecko pewnej zdroworozsądkowej rozwagi. Żadna ze skrajnych czarno-białych postaw nie jest korzystna, a perypetie bohaterów popierają tę wiedzę przykładem.

Na końcu książki znajdziemy również komentarz dla rodziców czy opiekunów – czyli wskazówkę jak najlepiej wykorzystać lekturę.

Piękne ilustracje Emilii Nyka  z powodzeniem pomagają przenieść się do świata bohaterów. Ilustracje przypominają czarno-białe odręczne rysunki, z wakacyjnego pamiętnika.

„ Marudek i Pogodek na wakacjach, czyli jak być szczęśliwym” to:

– miła lektura i mile spędzony czas – czyli edukacja i rozrywka

– nauka płynąca z fabuły jest namacalna i prowokuje do wysnuwania przez dziecko samodzielnych wniosków, uczy samodzielnej oceny sytuacji oraz wiary we własny osąd.

– zbiór życiowych przykładów, jak nie szukać „dziury w całym” i zachować ostrożność.

– książka dobra na wakacje oraz na zimowe wieczory.

– doskonała pomoc wychowawcza dla rodziców.

Gorąco polecam.  Szczególnie dla starszaków i dzieci rozpoczynających szkolną przygodę w gronie rówieśników.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close