9 listopada 2020

Minecraft. Niesamowite bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię – Thomas McBrien

Tytuł: Minecraft. Niesamowite bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię
Seria/cykl: MINECRAFT
Autor: Thomas McBrien
Ilustrator: Ryan Marsh
Tłumacz: Anna Hikiert
Typ oprawy: twarda

Minecraft. Niesamowite bazy to kolejny znakomity tytuł wydawnictwa Harper Kids, dotyczący budowania świata Minecrafta.

Nie wiem ile już mamy części książek o Minecrafcie, ale muszę przyznać, że moje dziecko nie ma dość. Minecraft. Niesamowite bazy to typowy przewodnik must have dla graczy i miłośników Minecrafta. Przedstawiono w nim zasady rządzące powstawaniem i funkcjonowaniem różnorodnych budowli w świecie gry. A jest ich sporo,  podobnie jak wiele jest światów dostępnych dla graczy. 

I tak w rozdziale o wskazówkach ogólnych od podstaw wyjaśniono, czym jest tryb kreatywny, plan, temat, konstrukcja i dobór bloków, zdobienia, ostatnie szlify i terraformowanie.  Oprócz  ogólnej wiedzy o powstających w świecie Minecrafta budowlach, na każdej stronie rozrysowany jest inny schemat baz, pochodzących z różnych światów. Zamieszczono wiele detali w opisach, informacji o pochodzeniu i przeznaczeniu danych elementów. Jest co oglądać i czego się uczyć na przykładzie budowli legendarnej Dwunastki, czyli członków gildii budowniczych. 

Minecraft. Niesamowite bazy

Minecraft. Niesamowite bazy

Gracze mogą zajrzeć na przykład do grobowca. To budowla tajemnicza, imponująca jak  grobowce starożytnych faraonów. Poza rozrysowanym rzutem zewnętrznym przedstawiono także budowlę od wewnątrz. Wskazano także techniki budowlane wykorzystane podczas wznoszenia budowli, co ułatwia później przeniesienie wiedzy z podręcznika na grę. 

Minecraft. Niesamowite bazy

Minecraft. Niesamowite bazy

Jest tu morze wskazówek, mnóstwo rzutów rozłożonych na czynniki pierwsze. To dotyczy wszystkich omówionych w podręczniku budowli. 

Kolejno można poznać i wdrożyć w grę plan podniebnego laboratorium, zatopionego wspaniałego okrętu, leśną konstrukcję świata podstawowego. Warto podejrzeć sześcian, który jest dość osobliwy, bo swoim niesamowitym blaskiem przyciąga moby, a co więcej otacza go strefa trującego gazu. Rozpisano to także Lodowy Pałac, czy słodką krainę, gdzie wszystko, jak nigdy dla Minecrafta, jest przeurocze, piankowe, słodkie i do zjedzenia. Znacznie mniej sympatyczny jest makabryczny motel, jako dom umarłych, gdzie czeka  zabawa pełna strasznych niespodzianek.

Po każdej tych budowli czytelnika oprowadza czytelnika ktoś inny z dwunastki bohaterów. 

Minecraft. Niesamowite bazy

Minecraft. Niesamowite bazy

Muszę przyznać, że  nie jestem tak wielkim ekspertem od Minecrafta, jak moi synowie. A w ich mniemaniu Minecraft. Niesamowite bazy to kompendium wiedzy zasługujące na najwyższą pochwałę. Raz — za rewelacyjnie rozpisane budowle, a dwa, za praktyczną wiedzę gotową do przeniesienia na wirtualną rzeczywistość.

PS. Moje dziecko ma to do siebie, że gdy raz już przeczyta daną książkę, wraca do niej i gdy natrafia na jakąś trudność podczas gry, krok po kroku ponownie zgłębia wiedzę. Właśnie temu powinny służyć takie książki — nie do jednorazowego użytku, ale do faktycznej pomocy przy dłuższej przygodzie z grą Minecraft. Bartek ją Wam poleca, a ja podpisuję się pod jego słowami.   

Dziękuję wydawnictwu Harper Collins za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close