11 listopada 2020

Minecraft: Wyprawa

Tytuł: Minecraft: Wyprawa
Autor: Jason Fry
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2020

Minecraft: Wyprawa to kolejna, piąta już książka z serii Minecraft. Znakomity tytuł literatury młodzieżowej wydawnictwa Muza.
Bohaterem najnowszej części jest Stax Kamieniarz, chłopiec osierocony przez rodziców i babcię. Po ich śmierci odziedziczył ogromny majątek i sieć kopalni w Górnym Świecie. Jednak Staxa nie pociągały interesy i rodzinna fortuna. Wolał od tego domowe zacisze wielkiej willi, pracę w ogrodzie i zabawy ze swoimi kotami. Żył w szklanej bańce, ochraniany przed złem otaczającego go świata.

Pewnego dnia do przystani znajdującej się nieopodal jego willi przycumowuje łódź pirata Fouge’a, Nie wróży to nic dobrego! Posiadłość zostaje doszczętnie splądrowana a chłopiec uprowadzony. Po długiej koszmarnej podróży przez pełne niebezpieczeństw morza piraci porzucają Staxa na pustynnym wybrzeżu. Jest to kluczowy moment powieści. Chłopak, który nigdy nie musiał walczyć o przetrwanie i jest pewien, że nie przeżyje nocy, ku własnemu zdumieniu odnajduje w sobie siłę pozwalającą mu pokonywać przeciwności, które stawia przed nim los. Stax postanawia odzyskać rodzinny majątek i zemścić się na bandytach. Buduje łódź i  rozpoczyna długą, fascynującą wyprawę, by odnaleźć drogę do domu. Powrót nie jest prosty, musi bowiem odpierać ataki utopców, zombie, strażników światła i Creeperów. W myśl zasady „Co nas nie zabije to nas wzmocni” przewartościowuje swój dotychczasowy światopogląd.

Dzięki  wyprawie głównego bohatera czytelnik ma możliwość spojrzeć z innej strony na swoje życie. Umocnić wiarę we własne siły, gdy przekorny los rzuca kłody pod nogi. Nauczyć się nieoglądania się na innych, brać przeznaczenie we własne ręce i być jego kowalem. Zwiększyć pewność siebie i wiarę we własne możliwości  oraz docenienia lekcji, jakie dają ponoszone porażki. Jednym słowem przemiana, jaka dokonuje w Staxie, może być mądrą lekcją dla młodego czytelnika.

W opinii mojego syna Wyprawa to najlepsza pozycja z serii oficjalnych powieści Minecraft. Odmienna od pozostałych, nieoczywista i pouczająca. Każdą napisali różni autorzy a najnowszą twórca książkowej serii Star Wars. Być może dlatego wiernie i z łatwością przeniósł sześcienny świat Minecraft na łamy prozy tworząc wciągającą, pełną akcji fabułę.

 Dziękuję Wydawnictwu Muza za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close