9 sierpnia 2012

MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport – Blecharz Jan, Siekańska Małgorzata

Tytuł:  „MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport”
Autor: Blecharz Jan; Siekańska Małgorzata
Ilustracje: Monika Pollak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2009
Format: B5
Okładka: miękka
Ilość stron:  52
Cena sugerowana: ok. 19,90 zł

Dzieci i sport zdają się być nierozłączną parą. Niespożyte i niekończące się pokłady energii to synonimy “dziecka”. Maluchy i Starszaki  z radością zajmują się grą w piłkę, tańcem, pływaniem czy biegami na prowizorycznych torach wyścigowych. W życiu wielu dzieci nadchodzi moment, gdy sport przestaje być po prostu sposobem na spędzenie czasu – moment gdy zaczynają się marzenia i plany. Rodzice z troską, stają wtedy przed dylematem „czy warto?” obierać tak trudną i pełną wyrzeczeń drogę.

„MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport” pomaga zarówno dzieciom jak i rodzicom oswoić „sportna płaszczyźnie umysłu. Autorzy – psychologowie sportu, z powodzeniem ukazują blaski i cienie treningów oraz kariery sportowców. Dr Jan Blecharz swoim wsparciem pomagał budować m.in. sukcesy Adama Małysza, na kartach książki w lekki i przystępny sposób tłumaczy dzieciom i rodzicom wartość sukcesów i porażek odnoszonych na sportowych arenach.

Bardzo ciekawa forma zachęca do ponownego odkrywania zawartych w książce zasad.
Na wstępie poznamy historię chłopca, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę „na poważnie” z piłką nożną. Wbrew jego oczekiwaniom i wyobrażeniom – siebie jako gwiazdy wśród nowych kolegów z drużyny – trening kończy się niewyobrażalną dla niego porażką. Oczywiście ciepła rozmowa z trenerem prowadzi do szczęśliwego zakończenia, a my  swego rodzaju obserwatorzy, z tego doświadczenia, wyciągamy cenne wnioski.
W dalszej części książki znajdują się omówione kolejno tytułowe „zasady” – a każda z nich poparta jest życiowym przykładem. Bardzo zabawne anegdoty oraz historie prosto z życia sportowych sław (polskich i zagranicznych mistrzów wielu dyscyplin) uczą, bawią i dodają skrzydeł.

10 zasad treningu dla dzieci, to fantastyczna propozycja. Pokazuje zagrożenia i możliwości, ostrzega i upomina, abyśmy nigdy nie zapominali o dewizie  „Mój sport – moja radość”.

Całość dopełniają zabawne ilustracje Moniki Pollak, która jak zwykle „bezbłędnie” zaklina na papierze obrazy. Szata graficzna jest bardzo estetyczna, zapobiega nudzie i skutecznie maluje uśmiech.

Dla kogo? Dla każdego dziecka, rodzica, trenera czy nauczyciela. Nam dorosłym, lektura z pewnością pomoże rozwiać dylematy związane z ewentualną drogą na olimpijskie podium naszego dziecka, być może przypomni o zasadzie fair play, ale z pewnością pokaże jak najlepiej wspierać nasze dzieci w ich decyzjach!
Jest to doskonała lekcja, uczy zdystansowania do problemów i do siebie, pokazuje dziecku jak znosić porażki i wyciągać z nich wnioski. Nawet jeżeli nasza pociecha nie marzy o Wimbledonie, lektura pomoże również walczyć z frustracja po przegranej partii bierek!
A co najważniejsze wspiera wszystkich „Marzycieli”!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Pedagogicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Jedna odpowiedź do “MÓJ SPORT, MOJA RADOŚĆ 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport – Blecharz Jan, Siekańska Małgorzata”

  1. GRZEGORZ BRZUZY pisze:

    CHCIAŁBYM KUPIĆ TĘ KSIĄŻKĘ. PROSZĘ PODAĆ JAKIEŚ NAMIARY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close