1 sierpnia 2020

Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera – Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Tytuł: Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera
Autor: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Muza

Po przeczytaniu wstępu do książki Motyw ukryty wiedziałam, że będzie to dobra lektura. Nie myliłam się, choć nie byłam wstanie przeczytać jej jednym tchem. Po niektórych historiach konieczna była przerwa, gdyż wbijało mnie w fotel i ciężko było się z niego podnieść. To działo się naprawdę. Gdzieś tu w Polsce, może mieszkać obok nas morderca. 

Katarzyny Bondy chyba nie muszę Wam przedstawiać. To jedna z najlepszych według mnie polskich pisarek powieści kryminalnych. Po raz drugi połączyła siły z dr Bogdanem Lachem, pierwszym profilerem w Polsce. Zbrodnia niedoskonała to ich poprzednia książka, po którą wkrótce sięgnę w bibliotece.

Motyw ukryty opisuje wstrząsające zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę. Serial Kryminalne zagadki Las Vegas to bajeczka w porównaniu do zebranych tutaj historii. Książka jest podzielona na kilka rozdziałów, z których dowiemy się między innymi, co to profil wiktymologiczny, o niewyjaśnionych mechanizmach śmierci, o inscenizacji na miejscu zdarzeń, o niewykrytych sprawach, o zbrodniach na tle seksualnym. Ponadto na końcowych stronach znajduje się słownik, w którym znajdziemy wyjaśnienia wielu fachowych pojęć. Dzięki tak umiejętnie ułożonym rozdziałom, pisarze prowadzą czytelnika krok po kroku, dawkując wiedzę i doświadczenie. 

Jednak na samym początku autorzy kuszą czytelnika zagadką kryminalną. Po całej lekturze można spróbować swoich sił i rozwiązać tajemniczą śmierć Liliany Pawlik, której pasją był ogród, wczasy i złoto. Czy za jej śmiercią stoi ktoś z rodziny, czy całkiem obca osoba? To zagadka, która czeka na czytelnika i wcale nie jest prosta. 

W trakcie czytania dostawałam gęsiej skórki. Po każdej z opowieści musiałam nabrać tchu, przetrawić ją, by chłonąć kolejne strony. Autorzy pokazują jak zbierać dowody i dane, by stworzyć profil ofiary i sprawcy. Dr Bogdan Lach podkreśla, że jeśli nie ma się tysiąca pytań do podejrzanego, nie ma co podchodzić do przesłuchania. 

Motyw ukryty to literatura faktu. Przede wszystkim to książka dla tych wszystkich, którzy uwielbiają wszelkie kryminalistyczne zagadki, którym makabryczne opisy zbrodni nie przeszkadzają. Ponadto jest to pozycja, dzięki której czytelnik poznaje tajniki śledcze i wiele innych ciekawostek. Dla mnie wybuchowa mieszanka, a niektóre historie na długo zapadły w mojej pamięci.

Dziękuję Wydawnictwu Muza za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close