20 kwietnia 2021

Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka – opracowanie zbiorowe

Tytuł: Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka
Autor: opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Beata Żmichowska
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Typ oprawy: kartonowa

Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka” to nowa seria wydawnictwa Harper Collins Polska dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym oraz młodszym. Zestaw zawiera cztery kartonowe, niewielkie książeczki, zamknięte w papierowym etui.

Każda książka dotyczy innego tematu, który jest bliski maluchom i wspiera je na etapie poznawania otaczającego świata. Dzięki poszczególnym tytułom dzieci uczą się nowych słów, a także zagadnień związanych z emocjami, porami roku, kolorami oraz rodziną i przyjaciółmi.

Wszystkie części wypełnione są kolorowymi ilustracjami, przedstawiającymi bohaterów pojawiających się w znanym na całym świecie cyklu literackim Muminki – od głównej postaci, przez rodziców, pannę Migotkę, Włóczykija, Małą Mi, Ryjka czy Mimblę.

Pozycje te nie zawierają dużo treści, wręcz bym powiedziała, że jest jej niewiele, bo raptem po jednym zdaniu na stronę. Ale dzięki temu, że są krótko sformułowane i napisane bardzo prostym językiem, są zrozumiałe dla dzieci i moim zdaniem idealne dla tych maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę zarówno z czytaniem, jak i mówieniem.

Poza tym fakt, iż zawartość książek jest skromna, daje nam możliwość (w pewnym sensie) własnej interpretacji i wspólnego omawiania przedstawionych rysunków oraz sytuacji. Mała ilość tekstu zachęca również do zadawania pytań, zarówno przez dzieci, jak i rodziców, a także szukania odpowiedzi na nie. Dzięki temu dzieciaki uczą się nowych rzeczy i wzbogacają zasób słownictwa.

Jak prezentuje się całość? Ogólnie dobrze. Książeczki są małe, idealnie więc pasują do dziecięcych rączek, a ich kartonowe strony sprawiają, że nie jest im straszne wielokrotne przeglądanie i niezbyt delikatne traktowanie 😉

Moim dzieciom w wieku trzy i pięć lat seria „Muminki. Bardzo ważne sprawy” przypadła do gustu. Nie wiem, czy oczarowały je postacie, czy całokształt, w każdym razie czytają książeczki kilka razy dziennie, szczególnie młodszy (Stasiu) lubi je przeglądać i wkładać do załączonego etui – które notabene nie przetrwa tak długo w całości jak książeczki 😊

Dziękuję wydawnictwu Harper Collins Polska za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close