19 lipca 2018

Na plaży Chesil – Ian McEwan

Autor: Ian McEwan
Typ okładki:okładka twarda
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 202

Na plaży Chesil to książka, która spodoba się osobom lubiącym czytać zaskakujące opowieści “na raz”. Historia nowożeńców – Florence i Edwarda jest wciągająca, napisana barwnie i trzyma w napięciu do samego końca.

W zasadzie cała rzecz dzieje się w ciągu jednego wieczora w czerwcu 1962 r., w apartamencie dla nowożeńców oraz na plaży Chesil. Oczywiście nie wszystko odnosi się jedynie do kolacji, bo poznajemy bliżej bohaterów dzięki pojawiającym się migawkom z ich przeszłości.

Autor, Ian McEwan, stopniuje emocje tak, że aż korci, żeby szybciej przewracać kolejne strony. Najważniejsze dzieje się w czasie, który pędzi w kierunku pierwszej wspólnej nocy, która młodych bardzo stresuje.

Ponieważ historia dzieje się na początku lat sześćdziesiątych, czegoś takiego jak otwarte rozmowy o seksie i edukacja w tym zakresie nie istniały. Wtedy najczęściej czekano z TYM do ślubu i dopiero zdobywano mniej lub bardziej przyjemne doświadczenie. Panny z tzw. dobrych domów, tak jak bohaterka – Florence, rumieniły się na samą myśl o seksie, a żeby o nim rozmawiać? U chłopców też nie było lepiej, bo jakieś żarty z kolegami padały, ale to było wszystko. I to czasem się mściło, odzierając ze złudzeń i zamieniając przyjemność w przykry obowiązek.

No cóż, w przypadku sympatycznych Edwarda i Florence to nie miało skończyć się dobrze. Niewiarygodne, jak potężną, niszczycielską moc ma strach i niechęć przed otwartością …
Coś, co mogło mieć przed sobą piękną przyszłość, zostało zepsute (moim zdaniem) w tak durny sposób.

Tyle mogę i chcę Wam powiedzieć, a pełen wymiar historii, która wydarzyła się w Chesil, poznacie w książce. Możecie też wybrać się do kina, na ekranizację powyższej. Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close