31 lipca 2012

Na tropie ogra – Eva Ibbotson

Tytuł:  „Na tropie ogra”
Autor: Eva Ibbotson
Przełożył: Krzysztof Uliszewski
Ilustracje: Zofia Dzierżawska
Seria: Księżycowy kamień
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Format: 19,8 x 12,8 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 224
Cena sugerowana: ok. 19,99 zł 

Świat pełen jest Niezwykłych Stworzeń, które z biegiem czasu utraciły swoje wyjątkowe odludzia. Wraz z cywilizacją wpraszającą się do najdalszych zakątków, przyszła pora na zmiany – wiedźmy, trolle i inne „osobliwości” zamieszkały w zwykłym świecie. Ich  życie nie pachniało już bajką, a sami wygnańcy musieli wcielić się w zwykłe posady: portierów czy pracowników  stołówki – brakowało już miejsca na magię.

Powstał więc pensjonat dla Niezwykłych Stworzeń, przy Whipple Road 26,  prowadzony z sercem przez Wiedźmę.

Jednak raz do roku, wszystkie te wyjątkowe istoty, mają szanse choć na chwilę porzucić „zwyczajność” naszego ludzkiego świata – i wykonać coroczne „Zadanie”.  W tym roku wypadki potoczą się niespodziewanie, a do grona wyróżniających się stworzeń, los dołączy zwykłego chłopca – Ivo. Równie zaskakujące będzie zadanie – zamiast upragnionego polowania „na myszy” na kempingu pewnej przemiłej rodziny (na które wszyscy liczyli), czeka ich wakacyjna przygoda mrożąca krew w żyłach – Misja: Uwolnić księżniczkę z rąk Ogra!

Jak by tego było mało, sytuacja staje się zagmatwana – jak tu wykonać „zadanie” jeśli księżniczka Mirella wcale nie jest przetrzymywana siłą, a krwiożerczy Ogr okazuje się załamaną nerwowo „kupką nieszczęść” i bez reszty oddaje się planowaniu własnego pogrzebu!

Przygody mnożą się w zaskakującym tempie, a niektóre przyprawiają o „gęsią skórkę” – książka zdecydowanie przypadnie do gustu chłopakom 8+, choć odważniejsze dziewczyny też znajdą ciekawą dla siebie przygodę na kartach tej powieści.

Eva Ibbotson (1925r.-2010r.) wielokrotnie zdobywała uznanie zarówno wśród swoich młodych czytelników, jaki i wysublimowanego gustu dorosłych zajmujących się dziecięcą literaturą. Również przekład na język polski jest na wysokim poziomie – tekst jest czytelny i zrozumiały, nie natrafimy na błędy „dosłowności” czy tłumaczeniową przesadę. Język zachęca do lektury, bardzo płynnie wprowadza nas w świat fantazji. Od czasu do czasu możemy również nacieszyć oko i rozbudzić zmysły ilustracjami autorstwa Zofii Dzierżawskiej.

Oprócz miłej lektury, książka zapewnia podróż między wierszami – odwiedzimy sporo metaforycznych przesłanek, które mniej lub bardziej jawnie, opowiadają i uczą nas walki ze stereotypami, są pewnym odbiciem różnorodności ludzkiej natury.

Polecam! Nie znajdziecie tam „lukru” – z pewnością natraficie na przygodę i fantazję… znajdzie się chwila grozy i pora na uśmiech… odnajdziecie też przesłanie, które uwrażliwi młodego czytelnika na pochopne etykietowanie ludzi.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close