14 grudnia 2015

Nagie fakty, 39 pytań na temat seksu, których rodzice woleliby nie usłyszeć – Josh McDowell, Erin Davis

Autor: Josh McDowell i Erin Davis
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 168
Cena: ok 25 PLN

Pytania na temat seksu bywają trudne, a kiedy zadają je nasze dzieci stają się krępujące. Nie każdy rodzic czuje się na tyle komfortowo by rozmawiać o tym ze swoją dojrzewającą pociechą, nie wszyscy wiedzą na ten tematy tyle, by rzeczowo, bez emocji o tym dyskutować. Zostawienie tego zadania rówieśnikom jest odważnym krokiem, Internet znów podaje wiele niewłaściwych treści. A co w przypadku młodych, wierzących ludzi będących na rozdrożu? Jak pogodzić ze sobą biologię z religią, a Boga z seksem?

Niecodzienne, zaskakujące połączenie zostało doskonale opisane w książce „Nagie Fakty”. Nie znajdziemy tam oceny i umoralniania, przykazów i recepty na życie dla młodych ludzi – ostateczny wybór stoi po stronie czytelnika, za to otrzyma on potwierdzenie, iż Bóg zachęca do uprawiania seksu małżeńskiego i czerpania z niego przyjemności, co potwierdzają przytaczane fragmenty Pisma Świętego. Wierzącym autor nie daje możliwości zwątpienia i zbuntowania się przeciw bożemu słowu, popiera to przedstawiając (również niewierzącym) badania naukowe nad człowiekiem, jego funkcjonowaniem oraz mechanizmami biologicznym i psychologicznym.

Czego może dowiedzieć się z tej książki nastolatek? Oprócz rozważań na temat tego jaki stosunek do sfery seksualnej ma Bóg, „Nagie fakty” w 39 rozdziałach traktują o tym po co jest seks (prokreacja to tylko jedna z jego funkcji), co jest najważniejszym organem seksualnym człowieka, o wpływie budowy i rozwoju mózgu na podejmowanie decyzji w odniesieniu do współżycia, chorobach przenoszonych drogą płciową, o mitach na temat antykoncepcji, szeroko rozumianej seksualizacji obecnej we współczesnym świecie wpływającej na postrzeganie seksu i wiele innych ważnych i potrzebnych tematach o których rodzic może zapomnieć lub najzwyczajniej nie wziąć pod uwagę w trakcie rozmowy z dzieckiem. W książce podane są statystyki i choć dotyczą amerykańskiej populacji, dają szansę na poznanie pewnych zależności dotyczącej seksu i związanych z nim zagadnień.

Czy to jest książka odpowiednia dla nastolatków? Zdecydowanie tak. Jest napisała prostym, zrozumiałym językiem, mamy wrażenie że autor jest naszym przyjacielem – nie ocenia. Choć sama nastolatką byłam dawno temu, książka zmusiła mnie do refleksji na temat współżycia i obnażyła moją niewiedzę w pewnych kwestiach – na lekcjach biologii nie dowiemy się tyle co z „Nagich faktów”. Jeśli obawiacie się, że to poradnik tylko dla wierzących to z czystym sumieniem mogę napisać, że nie. Stosunek wiedzy do rozważań religijnych zdecydowanie przeważa na korzyść nauki i faktów. Poza tym, poszukującym, często zbuntowanym nastolatkom zapewne nie wystarczyłoby tylko słowo Słowo Boże.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close