Nie zapomnij o naszym konkursie z okazji Dnia Dziecka - Sprawdź szczegóły »

28 maja 2012

Najlepsze porady dla niemowlęcia i maluszka

Tytuł: „Najlepsze porady dla niemowlęcia i maluszka”

 Autor: Gina Ford

Wydawnictwo: Esprit

Rok wydania: 2006 (Polska 2011)

Format: 130×200

Okładka: miękka

Ilość stron: 170

Cena sugerowana: ok. 20 zł

 

Choć na rynku mamy dostępnych wiele poradników i czasopism, które zawierają mnóstwo rad i wskazówek. Dobrze mieć niewielką książeczkę, która zawiera  podpowiedzi obejmujące każdy etap rozwoju małego dziecka.

Z książką tą możemy przebrnąć przez karmienie, spokojny sen, zdrowie, pieluszki i nocniczek, zachowanie oraz bezpieczeństwo. System wypunktowań sprawia, że książka jest bardzo czytelna. Zakres poruszanych tematów jest ogromny, jednakże każdy z nich jest opisany w bardzo zwięzły sposób. Zostały wyłuskane najważniejsze problemy i zagadnienia,  dlatego szukając pytania/problemu szybko odnajdujemy konkretną odpowiedź. Są one napisane prostym i zrozumiałym językiem, bez wyszukanych, specjalistycznych określeń.

Porady zawarte w tej książce, są poparte wieloletnim doświadczeniem autorki w wychowywaniu dzieci. Autorka proponuje w tej książce dość sztywny i usystematyzowany plan, dlatego też nie każdemu może ona przypaść do gustu. Autorka jest zdania, iż kluczem do szczęśliwego i spokojnego rodzicielstwa jest ściśle określony schemat żywienia, spania i zabawy. Nie ma w nim miejsca np. na karmienie piersią na żądanie.

Tak więc książka ta nie jest dla wszystkich rodziców, ponieważ pewne zasady mogą być dla niech nie do zaakceptowania. Jednakże główne zasady wydają się być oczywiste i zgodzi się z nimi zapewne większość Czytelniczek. Te zasady powtarzają się w przeważającej części proponowanych „modeli” wychowania. Oto one:

 – rodzice potrzebują planu,

 – dzieci potrzebują reguł i granic,

  – rutyna daje dziecku poczucie bezpieczeństwa,

  – żelazna konsekwencja jest podstawą wespół z bezbrzeżną cierpliwością,

  – wymagania stawiane dziecku należy dostosować do jego możliwości,

  – pochwała ma większą siłę, niż kara.

Książkę polecam szczególnie parom, które pierwszy raz staną się rodzicami. Będzie ona dla nich wskazówką i przeprowadzi przez większość napotykanych problemów.

Wspomnę, że książka w oryginale została wydana w 2006 roku, a co się z tym wiąże, podejście do niektórych tematów mogło ulec zmianie.

Magdalena 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Esprit za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close