19 stycznia 2020

Nela w krainie orek – Nela Mała Reporterka

Tytuł: Nela w krainie orek
Autor: Nela Mała Reporterka
Wydawnictwo: Burda Media Polska
Tom: 14
Liczba stron: 180
Oprawa: twarda
Rok: 2019

Jest kilka książek, które mogę polecić z ręką na sercu i mam pewność, że spodobają się dzieciakom. Jedną z nich, jest lektura Neli Małej Reporterki, która już po raz czternasty zabiera swoich czytelników w podróże po świecie. Jej najnowsza historia nosi tytuł Nela w krainie orek.

Co kryje się za sukcesem tych książek? Przede wszystkim sposób, w jaki autorka przeprowadza czytelnika przez swoje przygody. Czytając jej historię, odnosimy wrażenie, że Nela jest obok nas, dyskutuje, zastanawia się co zabrać na daną wyprawę, pyta o zdanie. Taki zabieg sprawia, że zwłaszcza dzieci ją uwielbiają, gdyż mają wrażenie, że razem z nią płyną przez dżunglę, wdrapują się na wulkan, czy pływają w zimnych wodach Morza Norweskiego.

W najnowszej książce, Nela zabiera nas do świata orek. Czy wiecie, jak odróżnić samicę od samca? Czym odżywiają się orki, które można spotkać w Morzu Norweskim lub te, które pływają u wybrzeży Argentyny? Lektura jest podzielona na cztery części, a w każdej z nich możemy zapoznać się z innym gatunkiem orek, czy waleni. W bardzo przystępny i ciekawy sposób sprzedaje wiedzę na temat tych zwierząt. Po przeczytaniu tej pozycji nasza pięciolatka potrafi wyjaśnić, dlaczego orki to ssaki, lub czym różnią się od ryb.

Nela w krainie orek, jest wypełniona pięknymi zdjęciami oraz własnoręcznymi rysunkami autorki. Ponadto w książce można znaleźć kody QR, które po zeskanowaniu przekierowują do krótkich filmików, odpowiednich do historii, uzupełniając ją, wzbogacając odbiór i przekaz. To jest ogromny plus książki o tematyce podróżniczej i przyrodniczej. Filmy i zdjęcia otaczającej przyrody i zwierząt, to jedna z najlepszych metod przekazu. Dzięki nim dzieci mają szansę zobaczyć, jak dane zwierzę wygląda, jakie ma charakterystyczne cechy, jakie dźwięki wydaje, itd. Tego nie są w stanie ukazać książki o tematyce przyrodniczej, które opierają się na grafice, choć nie wiem jak bardzo byłaby piękna.

nela w krainie orek

Część książki Nela w krainie orek jest poświęcona tematowi związanemu z ekologią. Autorka przedstawia zagrożenia związane z ogromną ilością plastiku i innych śmieci, które już dzisiaj są niebezpieczną pułapką dla morskich zwierząt. Coraz częściej słyszymy o wyspie śmieci, która pływa na Oceanie Spokojnym. Nela w bardzo prosty i przystępny sposób alarmuje, że jest ona rozmiarów połowy Europy. Mało tego, jest już druga, równie duża u wybrzeży Rosji i Japonii. A jeśli nadal Wam mało, to dodam, że w oceanach formuje się kolejnych pięć takich wysp. Jeśli dalej tak będziemy zaśmiecać świat, to w 2050 roku, czyli za trzydzieści lat, wg naukowców w morzach będzie pływać więcej plastiku niż ryb. Warto zaznaczyć, że to nie tylko pogadanka na temat ekologii. Nela podaje także przykłady, jak My możemy aktywnie włączyć się i być bardziej eko.

Gorąco i z całego serca polecam Wam najnowszą książkę Nela w krainie orek.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Media Polska za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close