14 września 2020

Nie czas na tajemnice. Osiedle Pogodne (tom 3) – Magdalena Majcher

Tytuł: Nie czas na tajemnice
Autor: Magdalena Majcher
Cykl: Osiedle Pogodne (tom 3)
Wydawnictwo: Pascal
Kategoria: literatura obyczajowa
Liczba stron: 384

Na osiedlu Pogodnym znów się dzieje. Tym razem Magdalena Majcher, autorka powieści Nie czas na tajemnice, zaprasza nas do domu państwa Przybysławskich.

Historia zaczyna się wyjątkowo spokojnie. Główna bohaterka, Klara Przybysławska, to kobieta poukładana, ceniąca swoją rodzinę i przy okazji spełniająca się w roli dyrektorki muzeum. Jej mąż, Jacek, jest znanym i cenionym kardiologiem, który wspina się po kolejnych szczeblach kariery. Można o nich powiedzieć, że wiodą wygodne i ustabilizowane życie, a przez otoczenie postrzegani są jako przykładna i szanowana rodzina.

W spokojnym życiu Przybysławskich od lat rządzi rutyna, a może nawet nuda. Trudno jednak w małżeństwie z dwudziestoletnim stażem o niegasnącą namiętność, więc nie dziwi przebijająca się w ich relacjach pewna stagnacja. Gdy oczko w głowie rodziców, córka Ewa, podążając śladami ojca, dostała się na studia medyczne, przyszedł czas na zmiany. Dla Klary wyprowadzka jedynaczki do obcego miasta była końcem rodzinnego świata i wyjątkowo psuła jej humor. Wtedy jeszcze nie mogła przewidzieć, że to będzie jej najmniejszy problem. 

Pewnego dnia o spotkanie z Klarą poprosiła młoda dziewczyna, ale nie chciała powiedzieć, w jakiej sprawie chciałaby się zobaczyć z panią dyrektor. Zanim Klara mogła poświęcić jej chwilę, kobieta rozpłynęła się w powietrzu. Niestety jej tajemnicza obecność okazała się brzemienna w skutkach dla bohaterki. Późniejsza wizyta policjantów, dziwne pytanie o jej męża i to, co się stało w kolejnych godzinach dniach, zatrzęsło w posadach wszystkim tym, w co Klara wierzyła. Bohaterka została postawiona pod ścianą i pozostawiona sama sobie z licznymi wątpliwościami, twarzą w twarz z mężem, na którego padły poważne oskarżenia. Każdy nieprzemyślany ruch mógł doprowadzić do rozpadu ich świata, lub przywrócić wszystko na dawne miejsce. Tylko sama wola Klary i Jacka, to mogło być zbyt mało, by ze wszystkich kłopotów wyjść obronną ręką. 

Muszę przyznać, że najnowszą powieść Magdaleny Majcher czytało mi się cudownie. Zresztą tak bardzo przywykłam do stylu autorki, że już z góry zakładam powodzenie kolejnej książki. Nie mogłam się oderwać, bo historia jest pasjonująca, wręcz przebiega tak (nie wiem, czy to dobre porównanie), jak we wciągającym serialu. Autorka przedstawiła postać Jacka tak  sugestywnie, aż same nasuwają się wątpliwości związane z jego postawą, pojawiają się pytania podsycane faktycznym stanem małżeństwa i świadomością jego dawnych win. Wcale nie tak prosto zawyrokować jest o jego winie lub niewinności, nie wiedząc wszystkiego. Można współczuć tylko Klarze, że musi stawić czoło całemu światu, który bardziej żądny jest krwi, niż usłyszenia prawdy. 

Fabuła mocno porusza temat ruchu #metoo, wartości, jaką jest bezpieczeństwo kobiet i prawo do odmowy mężczyźnie. Nakreśla powagę problemu, ale pokazuje również, że nie zawsze prawda jest taka, na jaką wygląda. Porusza także niesamowitą skalę hejtu w internecie, gdy na skutek jednego posta tworzy się reakcja łańcuchowa, która może niszczyć człowieka. Boleśnie prawdziwe jest to, w jaki sposób ludzie napadają na siebie w komentarzach, jak prędko wydają wyroki, na podstawie kilku, kilkunastu zamieszczonych w sieci zdań.

Nie czas na tajemnice to książka, której puenta jest bardzo prosta i życiowa zarazem. Kłamstwa mają krótkie nogi, a prawda, niczym przysłowiowa sprawiedliwa oliwa, zawsze wypływa na wierzch — w najmniej oczekiwanym momencie.

Polecam Wam po raz kolejny książkę autorstwa Magdaleny Majcher, bo to wciągająca historia, która zmusza, by spojrzeć na całą sytuację z szerszej perspektywy. Jeśli dotychczas nie czytaliście żadnej książki tej autorki, to nie martwcie się, jeśli zaczynacie od Nie czas na tajemnice. Powieści z cyklu Osiedle Pogodne są odrębnymi historiami, po które można sięgać bez zastanawiania się nad kolejnością. 

Dziękuję Wydawnictwu Pascal za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close