12 lipca 2012

Niepłodność. Zagadnienie interdyscyplinarne -Emilia Lichtenberg-Kokoszka

„Niepłodność. Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod red.: Emilii Lichtenberg-Kokoszki, Ewy Janiuk, Jerzego Dzierżanowskiego
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2009
Strony: 132
Format: 16 x 23,5 cm
Oprawa: miękka

Czym jest niepłodnoćć. Serdecznie zachęcam was do zapoznania się z książką pod red. dr Emilii Lichtenberg-Kokoszki, w której temat niepłodności został ujęty z różnych perspektyw: etyki, medycyny oraz psychologii. Dzięki tak szerokiej perspektywie jest książka uniwersalna i nie tylko zrozumiała dla lekarzy, położnych lecz także przystępna dla przeciętnego czytelnika zainteresowanego ww. tematyką. Należy zwrócić uwagę, że problem niepłodności jest już zjawiskiem powszechnym i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną.

W pierwszym, bardzo naukowym rozdziale dowiemy się, czym jest niepłodność żeńska i męska, jakie są przyczyny niepłodności, jak przebiega proces spermatogenezy i owulacji. Początkowo zawiły tekst wyjaśnia się, gdy wesprzemy się ilustracjami. W kolejnej części książki podkreśla się także aspekt duchowy, istoty wsparcia duchowego w trudnych sytuacjach małżeńskich. Zaprezentowano także nowe techniki diagnostyczne, jak i aspekty prawne związane z niepłodnością.

Książka ta jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla lekarzy, położnych jak i rodziców borykających się z problem poczęcia dzieci, czym jest niepłodność, jak również skłoni nas do refleksji nad cudem poczęcia.  Merytorycznie tematy są opisane szczegółowo i wyjaśniająco dla każdego laika. Coraz wiecej par zmaga się z trudnościami w poczęciu nowego życia, dlatego też nie jest to temat wyssany z palca, lecz oparty na najnowszych osiągnięciach medycyny, wsparty szeroko pojętą opieką etyczno-duchową. Jest to bardzo ważny temat, który nie powinien nam umykać, gdyż w Polsce problem niepłodności dot. 2 milionów kobiet i mężczyzn, a na świecie co piąta para jest niepłodna.

 Rachela

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPULS

za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close