12 lipca 2012

Niepłodność. Zagadnienie interdyscyplinarne -Emilia Lichtenberg-Kokoszka

„Niepłodność. Zagadnienie interdyscyplinarne”
Pod red.: Emilii Lichtenberg-Kokoszki, Ewy Janiuk, Jerzego Dzierżanowskiego
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2009
Strony: 132
Format: 16 x 23,5 cm
Oprawa: miękka

Czym jest niepłodnoćć. Serdecznie zachęcam was do zapoznania się z książką pod red. dr Emilii Lichtenberg-Kokoszki, w której temat niepłodności został ujęty z różnych perspektyw: etyki, medycyny oraz psychologii. Dzięki tak szerokiej perspektywie jest książka uniwersalna i nie tylko zrozumiała dla lekarzy, położnych lecz także przystępna dla przeciętnego czytelnika zainteresowanego ww. tematyką. Należy zwrócić uwagę, że problem niepłodności jest już zjawiskiem powszechnym i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną.

W pierwszym, bardzo naukowym rozdziale dowiemy się, czym jest niepłodność żeńska i męska, jakie są przyczyny niepłodności, jak przebiega proces spermatogenezy i owulacji. Początkowo zawiły tekst wyjaśnia się, gdy wesprzemy się ilustracjami. W kolejnej części książki podkreśla się także aspekt duchowy, istoty wsparcia duchowego w trudnych sytuacjach małżeńskich. Zaprezentowano także nowe techniki diagnostyczne, jak i aspekty prawne związane z niepłodnością.

Książka ta jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla lekarzy, położnych jak i rodziców borykających się z problem poczęcia dzieci, czym jest niepłodność, jak również skłoni nas do refleksji nad cudem poczęcia.  Merytorycznie tematy są opisane szczegółowo i wyjaśniająco dla każdego laika. Coraz wiecej par zmaga się z trudnościami w poczęciu nowego życia, dlatego też nie jest to temat wyssany z palca, lecz oparty na najnowszych osiągnięciach medycyny, wsparty szeroko pojętą opieką etyczno-duchową. Jest to bardzo ważny temat, który nie powinien nam umykać, gdyż w Polsce problem niepłodności dot. 2 milionów kobiet i mężczyzn, a na świecie co piąta para jest niepłodna.

 Rachela

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej IMPULS

za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close