16 lipca 2020

Niesamowita podróż Tobiasza – Radek Żydonik

Tytuł: Niesamowita podróż Tobiasza
Autor: Radek Żydonik
Ilustracje: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Skrzat
Seria wydawnicza: Nasz Świat – Nasze Sprawy
Kategoria wiekowa: 5+
Format: 165×240
Objętość: 64
Oprawa: twarda

Niesamowita podróż Tobiasza, autorstwa Radka Żydonika, to pouczająca opowieść o tym, że lepiej jest łączyć i pomagać, niż dzielić i walczyć ze sobą.

Bohaterem opowieści jest siedmioletni Tobiasz, który ma trójkątny brzuszek, tak jak jego rodzice. Mieszka w Republice Okrągłych Brzuszków, gdzie żyje się spokojnie, w zgodzie z innymi figurami. To się jednak pewnego dnia kończy. Prezydent Republiki Okrągłych Brzuszków stwierdza, że nie ma miejsca wśród okrągłych przedmiotów na brzuszki trójkątne, i Tobiasz z rodzicami zostają zmuszeni do pozostawienia swojego domu, przyjaciół i pracy, by poszukiwać nowego miejsca w świecie.

Niesamowita podróż Tobiasza

Fot. Niesamowita podróż Tobiasza

Trójkątna rodzinka rozpoczęła swoją wędrówkę w poszukiwaniu kraju, z którego do Republiki Okrągłych Brzuszków dawno temu przybył ich przodek. Ruszyli przed siebie, licząc na szczęście. Z tym jednak bywało różnie, ponieważ w wielu państwach, takich jak Republika Kwadratowych Brzuszków, czy Republika Prostokątnych Brzuszków, zostali potraktowani z wrogością, nie znajdując miejsca dla siebie. Co więcej, dołączały do nich rodziny niechciane w innych państwach, które różniły się od “tambylców” kształtem brzuszków. 

Niesamowita podróż Tobiasza

Fot. Niesamowita podróż Tobiasza

Podróżując do kraju trójkątów zaczynają się poznawać i wspierać, mimo tak silnie podkreślonych przez władze państw “inności” w wyglądzie. Uciekinierzy czuli, że choć mają różne kształty brzuszków, serca mają takie same. 

Gdy wreszcie grupa dotarła do wymarzonej przez rodziców Tobiasza Republiki Trójkątnych Brzuszków, okazało się, że o ile trójkątne brzuszki w kraju trójkątów są mile widziane, tak już brzuszki w kształcie rombu, czy okrągłe – nie. Zawiedzeni bohaterowie postanowili po raz kolejny uciec z opałów i utworzyć własne państwo, które mogłoby zaopiekować się wszystkimi obywatelami, bez względu na kształt brzuszka. I zabrali się do pracy…. 

Niesamowita podróż Tobiasza

Fot. Niesamowita podróż Tobiasza

Jaki był efekt starań i co się stało później – tego Wam nie zdradzę. Powiem Wam za to o najważniejszym. Przytoczona przeze mnie opowieść jest nie tylko ciekawa, ale i mądra, bo   podkreśla, że nie można dzielić ludzi ze względu na wygląd. Każdy niesprawiedliwy podział i próba odepchnięcia “inności” są krzywdzące. Pamiętajmy, że były w prawdziwej historii świata postawy i wydarzenia, które rodziły najpierw niechęć, a następnie wrogość między ludźmi i doprowadzały do tragicznych w skutkach wojen. 

Autor bardzo ładnie pokazuje dzieciom, jaką moc ma solidarność i jak ważna jest empatia. Młodzi czytelnicy, śledząc perypetie rodziny Tobiasza, z pewnością zauważą, że różnice w wyglądzie nie powinny wpływać na to, jak postrzegamy i traktujemy innych ludzi. Od razu na myśl nasuwa się powiedzenie – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Niech “skorupki” naszych dzieci nasiąkają tylko dobrymi postawami i miłością do bliźniego. 

Na sam koniec dodam, że na tylnej okładce umieszczono taki dopisek ” Dziecięce teraz to dorosłe kiedyś. Czytaj o ważnych sprawach już dziś, by jutro wpłynąć na świat. Przyszłość zależy od ciebie”. Ładne, prawda? Niech więc dzieci czytają jak najwięcej wartościowych książek, a my pomóżmy im wyciągać z nich właściwe wnioski.

Serdecznie polecam Wam książkę Niesamowita podróż Tobiasza jako ciekawą opowieść i zarazem pretekst do rozwijania empatii oraz prowadzenia ciekawych rozmów z dzieckiem.

Dziękuję Wydawnictwu Skrzat za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close