8 lipca 2019

Niesamowity Wszechświat – Karolina Bąkowska

tytuł: Niesamowity Wszechświat
autor: Karolina Bąkowska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Asia Gwis
rok wydania: 2019
liczba stron: 144
format: 195 x 254 mm
przedział wiekowy: 6-14

“Niesamowity Wszechświat” jest książką, która trafi do serc miłośników tematyki dotyczącej szeroko pojętego kosmosu. Omawianych zagadnień jest tu mnóstwo i trudno mi wymienić wszystkie. Mogę się jednak postarać, by przybliżyć Wam te, które są niewątpliwą zaletą tej książki.

niesamowity wszechświat

Ponieważ Wszechświat uważany jest za nieskończony i powstaje na jego temat mnóstwo teorii, autorka książki miała duże pole do popisu, by wybrać to, co jest najbardziej fascynujące. Nie brakuje informacji, które można potraktować jako metodyczne wprowadzenie do bardziej skomplikowanych tematów. Młodzi czytelnicy (książka dedykowana jest dla przedziału wiekowego 6-14 lat) dowiadują się na początek, czym właściwie jest obserwacja nieba, jak poprawnie ją przeprowadzić, kim jest astronom, astronauta i astrolog. Opisano gwiazdozbiory i wyjaśniono pochodzenie ich nazw – to akurat niezwykle zafascynowało moje dziecko. Przedstawiono planety Układu Słonecznego – w tym “pokrzywdzony” Pluton – księżyc, planetoidy i komety. Wyjaśniono, na czym polega upływ czasu nie tylko w odniesieniu do dnia i nocy, ale także pór roku.

niesamowity wszechświat

W książce znajdziecie informacje o gwiazdach, naszej Drodze Mlecznej i innych galaktykach. Pulsary, czarne dziury i gwiazdy podwójne przestają być tu tajemnicą.

Mowa jest o wybitnych osobach, które zajmowały się tematyką kosmosu, nie zapomniano także o kobietach i (jakżeby inaczej!) o psie Łajce. 

Wierzcie mi – takie pachnące poważną nauką wyjaśnienia trafiają do głów dzieciaków. Autorka traktuje czytelników bardzo serio, ale nie sztywno. Wyjaśnienie tematu dostosowano do starszych dzieci i młodzieży – zdecydowanie przedstawia taką dawkę wiedzy, która usatysfakcjonuje miłośników Ziemi i kosmosu. 

Rysunki są tu nietypowe – dla mnie piękne, takie bardziej artystyczne, ale moje dziecko mówi, że wolałoby “zobaczyć” prawdziwe zdjęcia gwiazd. A rysunków jest ogrom, więc młody pasjonat nie pozostaje jedynie z “suchą” wiedzą. I co Wam jeszcze powiem – mój niespełna dziewięciolatek szuka informacji w książce, czyta, i następnie na You Tube wrzuca hasło, które go zaintrygowało. Ogląda wybrany program i konfrontuje wiedzę z jednego i drugiego źródła. Mnie to cieszy, bo to znaczy, że wiedza w głowie kiełkuje, skoro szuka dalej – „Niesamowity Wszechświat” spełnia swoje założenia, rozbudza ciekawość tematu. 

“Niesamowity Wszechświat” to ciekawe i pięknie (w moim odczuciu) wydane kompendium wiedzy o kosmosie. Jestem bardziej niż pewna, że nie tylko moje dziecko doceni obecność tej książki na swojej półce. 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close