18 listopada 2019

Niezwykła księga owadów – Bart Rossel

Tytuł: Niezwykła księga owadów
Autor: Bart Rossel
Wydawca: Nasza Księgarnia
Typ okładki: okładka twarda
Wymiary: 27.0 x 37.0
Liczba stron: 96

Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jeżeli człowiek ma swoją pasję, życie staje się ciekawsze i znacznie przyjemniejsze. A pasją moją i moich dzieci są, uwaga, robale!

niezwykła księga owadów

Oczywiście hasło robale nie odnosi się w tym kontekście do przeróżnych pasożytów zamieszkujących wnętrza żywych organizmów, to raczej moje “czułe” określenie owadów, które można hodować w domu.

niezwykła księga owadów

Naszą wielką owadzią miłością są modliszki – hodujemy kilka różnych gatunków (w sumie kilkanaście osobników) i to jest coś pięknego, co moje dzieci mogą podziwiać każdego dnia. Oprócz modliszek hodujemy też ćmę zmierzchnicę trupią główkę oraz owady karmowe (muszki owocówki, karaczany bananowe oraz karaczany tureckie). Z powodu naszego hobby, z wielką radością przyjęłam do wiadomości fakt, że powstała Niezwykła księga owadów, wydana nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. To fantastyczne kompendium wiedzy o owadach kierowane do dzieci. 

niezwykła księga owadów

Niezwykła księga owadów wydana jest przepięknie – bardzo duży format (nie mam pojęcia, jak go profesjonalnie określić), oraz ciekawa treść i grafika zamknięte w sztywnej kartonowej okładce. Już po samym wyglądzie można wywnioskować, że to poważne wydawnictwo. I tak jest.

Niezwykła księga owadów – co w niej znajdziemy?

Co prawda zabrakło tu modliszek, ale jest ogrom wiadomości na temat innych, równie ciekawych owadów. Autor, by uporządkować jakoś tę różnorodność, pogrupował roboczo owady w poszczególnych rozdziałach. Sam zresztą nie ukrywa, że wybrał najbardziej lubiane przez niego gatunki, które charakteryzują się jakimiś szczególnymi umiejętnościami, zwyczajami lub wyglądem. 

Chętnie przytoczę Wam przykład chrząszcza, który nazywa się dość oryginalnie – strzel bombardier. Bombardier, maleńki owad, posiada niezwykle groźną broń – w swoim odwłoku produkuje osobliwą bombę tlenową. Kiedy ten chrząszcz się zezłości, potrafi połączyć w odwłoku substancje, które tworzą wybuchową mieszankę o temperaturze ponad 100°C. Gdy jest atakowany, strzela nią z hukiem w stronę wroga – dosłownie wypluwa z siebie setki krótkich serii gotującego się gazu!!! Coś nieprawdopodobnego…

Ale chyba największą sensację wzbudziła osa szmaragdowa, która jest niezwykle przebiegłym owadem, określanym mianem najstraszliwszego na naszej planecie.

niezwykła księga owadów

Osa szmaragdowa potrafi zmienić swoją ofiarę w żywe zombie. Wkłuwając się w odpowiednie miejsce w mózgu karalucha, wpuszcza tam substancję, która czyni go jej posłusznym. Przy okazji prowadza ofiarę za czułki jak psa, i wszczepia w nią swoje jajeczka. Larwy wykluwają się w ciele karalucha i żerują na jeszcze żywym organizmie. Larwy osy szmaragdowej potrafią wydzielać specjalną substancję chemiczną, która dezynfekuje jego wnętrzności i utrzymuje w ten sposób swojego żywiciela przy życiu, mając pod dostatkiem świeżego pokarmu. Jest to dość makabryczne, ale z drugiej strony tak niesamowite, że aż szkoda byłoby nie mieć świadomości istnienia takich rzeczy.

niezwykła księga owadów

Autor opisał tu także owady, które pojawiają się na zwłokach – je można nazwać pomocnikami policjantów, bo wskazują kiedy mógł rozpocząć się rozkład ciała.

niezwykła księga owadów

Poza takimi z zachowania ekstremalnymi owadami jest tu także mowa o lubianych przez nas motylach i ćmach.

Równie przyjemnie było nam móc przyjrzeć się komarom, konikom polnym, krocionogom, złotookom, modraszkom, nartnikom, zmrocznikom i wielu, wielu innym owadom, które tutaj odkryły przed nami swoje tajemnice. 

niezwykła księga owadów

Niezwykła księga owadów to przepięknie wydany, bogato ilustrowany i nasycony niezwykłymi informacjami przewodnik po świecie owadów. Gdyby na lekcjach biologii nauczyciele pomocniczo sięgali po takie materiały, uczniowie waliliby drzwiami i oknami, by zaczerpnąć naprawdę ciekawej wiedzy. Naprawdę bardzo, bardzo polecam tę książkę. Nie zawiedzie Was, daję słowo.

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close