6 lipca 2012

Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt – Dwight Holing

Tytuł:  „Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt.”
Autor: Dwight Holing
Seria: Animal planet
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Format: 25 x 29 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 128
Cena sugerowana: ok. 59,99 zł 

Jeżeli chcecie zabrać swoje dziecko na egzotyczną wycieczkę nie opuszczając domowego dywanu, możecie wybrać kilka rozwiązań. Jednak najciekawszą, bo dającą wiele godzin rozrywki i nauki, jest książka…

Ja zapraszam Was na przygodę śladami zwierząt. „Niezwykłe wędrówki. Wielkie migracje zwierząt” to bilet rodzinny, do świata zwierząt. Pięknie wydany album zachwyca treścią i formą. Jest to książka o charakterze popularnonaukowym dla dzieci i młodzieży, Dwight Holing – doświadczony autor literatury opisującej piękno matki ziemi, proponuje tym razem wędrówkę śladami zwierząt.

Uczestników wielkich migracji, reprezentują przedstawiciele przeróżnych gatunków zwierząt zamieszkujących naszą planetę – od wschodu do zachodu i od północy, po południe. A szlaki ich wędrówek wiodą nas po lądzie, niebie i pod wodą – i posługując się takim “podziałem” zwiedzamy kolejne „światy”.

Każda strona, jak na album przystało, to barwna i zachwycająca mozaika zdjęć i ilustracji (z przewagą tych pierwszych), a nazwa serii nie jest tu zbiegiem okoliczności – gwarantując tym samym fotografie na najwyższym poziomie – zachwycających oko, cieszących serce i karmiących umysły.

Każda z głównych części albumu (Ląd, Powietrze i Woda) w lekki, lecz nie lekceważący sposób prezentuje podróżnicze perypetie kolejnych gatunków. Bogate komentarze, którymi zostały opatrzone zdjęcia, zaspokoją apetyt na wiedzę wszystkich domowników. Treść ma nieco encyklopedyczny wydźwięk – jednak dzięki podziałowi na krótkie i zwięzłe fragmenty, nie powinna sprawiać nikomu trudności.

Dodatkowo w książce znajduje się bardzo duży plakat ilustrujący „Rok z życia Gnu”.

Wraz z autorem poznamy m.in. rytm wędrówek  i ich cel, oraz wiele ciekawostek z życia wielkiego królestwa zwierząt. Nie brak również klasyfikacji gatunkowej oraz informacji dotyczących przyzwyczajeń czy rozrodu danego gatunku. Nad merytoryczną poprawnością polskiej edycji albumu, czuwał dr Wojciech Baturo.

Książka docelowo jest dedykowana dla dzieci w wieku szkolnym, jednak osobiście polecam ją dla całej rodziny, czyli dla wszystkich w wieku od 0 do 99+.

Zawsze warto pokazać dziecku, że prawdziwe słonie nie są różowe i uśmiechnięte oraz jaką różnorodnością tętni ziemskie życie. W albumie nie ma brutalnych zdjęć – jedynymi fotografiami na jakie się natknęłam w kontekście “brutalności natury” – były nieduże  zdjęcia niedźwiedzia konsumującego rybę i polującego na zebrę, lwa – jednak zdjęcia są bezkrwawe, więc jeśli jeszcze nie pora na wtajemniczanie malucha w prawa „kręgu życia” – bez większych przeszkód można te sceny zinterpretować jako niedźwiedzia trzymające rybkę oraz zabawnego lwa całującego zebrę w…;)

Serdecznie zapraszam do dołączenia do tej wycieczki wraz z ssakami, ptakami, rybami i gadami, które będą Waszymi przewodnikami!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close