23 lutego 2020

Noga w szufladzie – Ewa Nowak

Tytuł: Noga w szufladzie
Autor: Ewa Nowak
Cykl: Akademia szpiegów, tom 1
Liczba stron: 184
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Czarna Owca

Noga w szufladzie to zabawna i szpiegowska powieść dla dzieci. W pierwszym tomie poznajemy Mieszka i jego rodziców. Autorka ma niesamowite i specyficzne poczucie humoru, które nie każdemu przypadnie do gustu. Niemniej jednak nasze dzieciaki pokochały tę serię książek.

Książka skierowana jest dla dzieci w wieku 7+, jednak i młodsze dzieci odnajdą się bezproblemowo w historii. Autorka na przekór różnym stereotypom pokazuje, że dziecięca zabawa jest pełna fantazji i wyobraźni i nie ma granic. Mieszko i jego koledzy bawią się w budowanie mostów na rzece Zimbabwe, czy Nilu, w stację benzynową, czy port lotniczy.

Jednak Tata i Mieszko mają swoją tajemnicę, o której nie wie nawet Mama. Są super tajnymi szpiegami, którzy rozwiązują najróżniejsze zagadki, wykonują trudne i niebezpieczne misje. Porozumiewają się sekretnymi znakami, a każdy z nich ma swój pseudonim. Mieszko to Anakin, a Tata to Czternasty.

Historia szpiegowska rozkręca się w chwili odwiedzin Marceliny i jej mamy. Są podejrzewane o bycie kontragentkami i dlatego trzeba bacznie je obserwować. Poniżej fragment książki, by przybliżyć Wam bohaterów i akcję.

„Starałem się – zgodnie z instrukcjami – zapamiętać każde jej słowo i obserwowałem ją pilnie. Śledziłem wszystkie jej ruchy. Nawet wiedziałem, ile cukru wsypała do kawy. Ona też dziwnie mi się przyglądała. Kiedy mama poszła do kuchni dokroić cytryny, tata ziewnął dyskretnie. Zerwałem się z miejsca i już byłem na balkonie. Widziałem, że pani z kontrwywiadu i jej córka podejrzliwie na mnie patrzą, ale nic mnie to nie obchodziło.

Po chwili przyszedł tata i zamknął za sobą drzwi na balkon.

– Byłem ostatnio w stolicy Burkina Faso – powiedział.

Odpowiedziałem, że ja też lubię Wagadugu, i mogliśmy normalnie ze sobą rozmawiać.

– Fałszywy alarm. Przed chwilą dostałem informację z centrali, że akcja odwołana. Spisaliście się fantastycznie, Anakinie.

Zapytałem tatę, w jaki sposób przekazano mu tę informację. Powiedział, że im mniej wiem, tym dla mnie bezpieczniej. Szpieg nie zdradza niczego, co nie jest absolutnie konieczne.”

Pomimo że dzieciaki nie chciały się wspólnie bawić, odnalazły temat i nie można było ich na koniec rozdzielić. Gdy Marcelina poszła już do domu, okazało się, że zapomniała o swojej lalce.

Mieszko zaintrygowany lalką wpada na pomysł super tajnej akcji ratowniczej, która ma na celu uratowanie niewinnej kobiety (lalki). Po zakończonej akcji okazuje się, że pomógł największej i najlepszej agentce świata, którą jest Mata Hari. Od tego czasu chłopak nie rozstaje się z lalką, którą umiejętnie chowa, by nie odnalazła jej mama. Niestety musiał zwrócić lalkę właścicielce.

Wkrótce w jego ręce wpadają trzy kolejne superagentki, które są lepsze od Lord Vadera, Buzza, czy innych jego zabawek. Co stanie się, gdy jego koledzy odkryją, że bawi się lalkami?

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close