14 listopada 2012

O dziewczynce, która nie lubiła kłaść się spać – Doug Ross

Tytuł:  „O dziewczynce, która nie lubiła kłaść się spać”
Autor: Doug Ross
Ilustracje: Magdalena Bloch
Seria: WAŻNE CHWILE
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Rok wydania: 2010
Format: 22,5 x 22,5 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 16
Przedział wiekowy: 3+
Cena sugerowana: ok. 9,99 zł

Kiedy pierwszy raz przeczytałam tytuł, byłam wręcz pewna, że ktoś napisał książkę o mojej córce! I nie wiele się pomyliłam, wprawdzie główna bohaterka była nieco starsza, ale zasypianie i słuchanie zdania rodziców na ten temat – okazały się równie abstrakcyjne dla tytułowej „dziewczynki” co i mojej osobistej ;).

Bajka „O Dziewczynce, która nie lubiła kłaść się spać” to nie za długa, nie za krótka opowieść z morałem. Dziewczynka była bardzo szczęśliwa, mieszkała z mamą i tatą w domu, niestety gdy nadchodziła pora na sen rodzice nie byli wstanie namówić jej do odpoczynku. Długo zastanawiali się na rozwiązaniem tej trudnej i męczącej sytuacji. Pewnego dnia gdy Dziewczynka wróciła z ogródka bardzo późno, mama i tata już dawno chrapali. Nasza zmęczona zabawą bohaterka postanowiła wskoczyć pod kołdrę, ale… Łóżko zniknęło! Zrozpaczona i zziębnięta pobiegła obudzić rodziców.
Na szczęście cała historia dobrze się skończyła, a łóżko zniknęło z małą pomocą taty.

Głównym wątkiem jest wpleciona w bajkę myśl, że na wszystko jest w życiu pora: na zabawę i na odpoczynek. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi przeniesienia na przykład, dziecku łatwiej zrozumieć zasadność dobowego rytmu życia oraz w namacalny sposób ukazano, że rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej – dlatego trzeba ich słuchać.

Zakończenie zostało zwieńczone fragmentem Listu do Efezjan – jednak nie jestem pewna czy maluch zrozumie ten cytat – mimo dużego uproszczenia.

Piękne ilustracje Magdy Bloch już nie raz skradły moje serce. Autorka lubi zaskakiwać drobnymi detalami, piękne desenie niewątpliwie wzbogacają jej rysunki. Książeczka jest bardzo kolorowa i estetyczna. Pomimo, że jest to książka w tzw. wydaniu broszurowym (zszywana) karty są wysokiej jakości.

Na tylnej okładce umieszczono „Modlitwę dziecka” na dobranoc – więc po przekonaniu swojego szkraba do snu, można wspólnie „zmówić paciorek”, naciągnąć kołdrę pod samiutki nosek i zamknąć oczy… Zapraszam do lektury!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej Vocatio za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close