15 kwietnia 2012

O Królewnie, która chciała jeździć koparką – lewnie, która chciała jeździć koparką – Janusz Wilczyński

„ O Królewnie, która chciała jeździć koparką”
Autor: Janusz Wilczyński
Ilustracje: Monika Pollak
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2011
Format: 20 x 20 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 32
Cena sugerowana: ok. 14,90zł

Czy warto walczyć o swoje marzenia, o marzenia naszych dzieci? Na to pytanie większość z nas odpowie twierdząco, jednak podążać za szczytnymi ideałami jest już znacznie trudniej, niż pokiwać twierdząco głową.

Właśnie przed takimi dylematami stanie królewska rodzina: Królewna Monika, Królowa, Król oraz każdy dworzanin. Bajka „O Królewnie, która chciała jeździć koparką” jest krótką historią o ludzkich wyborach. Królewna ma swoje plany, które odbiegają od wyobrażeń rodziców,  o odpowiednim zajęciu dla następczyni tronu. Bajka ukazuje jak stereotypy wpływają na nas i otaczający nas świat, przypomina jak ważne jest wsparcie najbliższych osób. To często jego brak potrafi wznieść najwyższe mury. Opowieść dla dzieci i zachęta do refleksji dla rodziców. Bo choć marzenia naszych dzieci czasem mogą się wydawać nam absurdalne lub niezgodne z naszymi oczekiwaniami – warto zastanowić się czy naprawdę możemy przeżyć za nie ich życie!

Wyjątkowo wyróżniające się ilustracje autorstwa Moniki Pollak przyciągają wzrok nie tylko dzieci. Grafika utrzymana jest w trzech kolorach – bieli, czerni oraz żółci – tak kontrastowa kompozycja nie pozostaje obojętna nawet dla najmłodszych. Całość stanowi doskonałe i zgrabne połączenie –  czyli przyjemne z pożytecznym. Czytanie tej bajeczki sprawiło nam przyjemność i dało poczucie mile spędzonego czasu. A zakończenie – oczywiście nie zdradzę Wam, jak kończy się historia Królewny Moniki, ale zapewniam Was, że choć bajka kończy się jak na opowieść o Królewnie przystało, to jednak zgoła odmiennie i nieoczekiwanie!

Książeczka jest bardzo estetyczna, a historia choć prosta, podszyta ważnym tematem. Polecam tę książeczkę – może nawet pokuszę się o stwierdzenie, że powinna być lekturą obowiązkową dla rodziców. Ilekroć  poczujecie, że zapadacie się w wiecznie żywe stereotypy – pomyślcie o Królewnie Monice!

Hanna 

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close