11 czerwca 2022

O włos – Katarzyna Bonda

Tytuł: O włos
Cykl: Jakub Sobieski
Tom: 1
Autor: Katarzyna Bonda
Liczba stron: 352
Rok: 2022
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka z zakładkami

Katarzyna Bonda dla niektórych jest  mistrzynią polskich kryminałów. Gdy spod jej ręki wyszła nowa książka O włos nie wahałam się ani chwili, by zatopić się w nowy, mroczny świat i razem z nowym zespołem szukać tajemniczego mordercy. 

Przyznam szczerze, że nie zostałam porwana od pierwszych stron, było intrygująco i mroczno, czasem nawet dla mnie zbyt mroczno. Jednak jak już zacznę coś czytać, ciekawość bierze górę i cieszę się, że i tym razem posłuchałam swojej intuicji.

Wbrew pozorom czytało się szybko, z dreszczykiem na skórze. Tak skomplikowanej i zawiłej fabuły dawno nie widziałam. To nie jest lekka lektura, tutaj trzeba się skupiać na każdym szczególe, bo nawet najdrobniejsza wzmianka okaże się kluczowa dla rozwiązania sprawy Kosiarza z Kabat.

Wszystko zaczęło się od odnalezienia dwóch ciał młodych dziewczyn w lesie kabackim. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Już na samym początku śledztwa wyszło na jaw, że to dwie siostry, a wśród ich ciał odnaleziono jeszcze pukiel włosów, który nie mógł należeć do żadnej z nich. 

Zamordowane dziewczyny pracowały jako prostytutki i to właśnie ten świat przybliża nam pisarka, wprowadzając nas w ciemne interesy alfonsów i ich klientów. Ten świat jest zamknięty dla policji, co utrudnia śledztwo na każdym kroku.

Wtem pojawia się rycerz na białym koniu, a raczej były policjant Jakub Sobiesławki, który pracuje jako taksówkarz i do tego prowadzi nieczyste interesy z handlarzami narkotykowymi. To nie jest kryształowa postać, daleko mu do ideału detektywa z krwi i kości z moralnością szlachetną jak stal. Boryka się z problemami finansowymi, mieszkaniowymi i małżeńskimi. Po zwolnieniu z policji nie jest mu łatwo na nowo odnaleźć się w tym świecie, łatwiej mu po ciemnej stronie mocy. To właśnie on nawiązuje kontakt z Beatą, która pragnie rozwiązać zagadkę Kosiarza z Kabat. Niedługo potem okazuje się, że to właśnie Beata jest kolejną zaginioną osobą. 

Jej przyrodnia siostra, aspirantka Ada Kowalczyk wciąga w śledztwo Jakuba. Wkrótce giną kolejne dziewczyny, na światło dzienne wychodzą tajemnice i skrywane sekrety. Tutaj nie ma lukru, jest skorumpowana policja, agencje towarzyskie, handel narkotykami i szaleńczy morderca. To wszystko znajdziecie w powieści O włos.

Katarzyna Bonda z precyzją chirurga prowadzi nas w swojej powieści wielowątkowo, nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji. O włos to wciągający kryminał, który mocno pobudza wyobraźnię. Las Kabacki, nie będzie już dla mnie tym samym miejscem, co za czasów studenckich. 

Dziękuję Wydawnictwo Muza za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close