8 lutego 2021

Ocalone – Kate Furnivall

Tytuł: Ocalone
Autor: Kate Furnivall
Liczba stron: 408
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2021

Ocalone to powieść o sile przetrwania, która prowadzi do destrukcji własnego sumienia i godności. Podczas jej lektury człowiek zadaje sobie pytanie, do czego byłby skłonny, by ochronić najbliższe mu osoby.

Akcja powieści toczy się wiosną w 1945, Klara Janowska (inżynier z Warszawy, jedna z budowniczych warszawskiego metra), oraz jej dziesięcioletnia córka Alicja tygodniami wędrują do obozu wysiedlonych w Graufeld (w zachodniej części Niemiec kontrolowanej przez Brytyjczyków). Pomimo napotykających je licznych trudności nie narzekają, są szczęśliwe, że żyją i są razem. Klara zrobi wszystko, aby wrócić do domu i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej córce. Jednym z rozwiązań jest zdobycie  brytyjskich paszportów. Sprawę mogą ułatwić jej brytyjsko-polskie korzenie.

Po dotarciu do obozu Klara za wszelką cenę pragnie zdobyć fundusze na wyrobienie dokumentów. Praca nauczycielki, wykładającej matematykę, w obozowej szkole nie przynosi wielkich profitów. Najbardziej dochodowym interesem jest szmuglowanie potrzebnych “dipsom” przedmiotów: leków, narzędzi gospodarskich, ubrań  itd. W związku, z czym wieczorami wiedzie tajemnicze życie… kradnie, ale nie sama, wyręczają ją: Alicja, syn jej przyjaciółki Hanny oraz dwójka sierot. Układ jest prosty, dzieci pod osłoną nocy wymykają się z obozu do pobliskich zabudowań i okradają niemieckich mieszkańców, a Klara sprzedaje łupy. W momencie wpadki dzieciom grożą mniejsze konsekwencje za ten czyn, natomiast kobieta zostałaby oddana przez władze obozu w ręce niemieckiej policji.

Pewnego dnia Klara rozpoznaje wśród współtowarzyszy niedoli jednego z oficerów SS- Sturmbann-fuhrera Oskara Scholza vel obozowego Jana Bacha (imię zabitego w 1939 roku brata Klary).  Powracają demony wojny, rany, które są jeszcze tak świeże. Klara w czasie wojny konstruowała ładunki wybuchowe jako działaczka ruchu oporu. Pewnej letniej nocy na ulicach Warszawy Oskar Scholz zabił na jej oczach przyjaciela, Tomasza Chlebka. Klarę zaś aresztował i po przesłuchaniach oraz torturach w zimnych piwnicach gestapo w alei Szucha szantażem zmusił do związku z wysoko postawionym oficerem Rzeszy Axelem Fleischerem. Kartą przetargową była Alicja, jej uprowadzenie zapewniało lojalność Klary wobec gestapowca. Kobieta nie może darować mu upokorzeń, jakich zaznała i długoletniej rozłąki z córką. Rozpoczyna się gra w kotka i myszkę. On zna jej tajemnicę – wie, co w czasie wojny zrobiła, aby ocalić córkę, ona zna jego prawdziwą tożsamość. Jedno z nich musi zginąć… by drugie mogło spokojnie żyć w odradzającej się powojennej rzeczywistości.  Kto wygra tę walkę?

Jeśli chcecie odkryć wstrząsające dzieje miłości, zagrożenia, odwagi i zdrady to Ocalone są dla Was. Kilka lat temu przeczytałam Słowika Kristin Hannah, jeżeli też czytaliście i pokochaliście jego fabułę oraz styl autorki to Ocalone równieeż powinny zagościć w waszym księgozbiorze. Podobnie jak powieść Kristin Hannach, Ocalone zapadają w pamięć. W przystępny dla czytelnika sposób opowiadają o niezwykle trudnych sprawach. Miejmy nadzieję, że nigdy ich nie doświadczymy. Dodam, że książka zbiera doskonałe oceny w portalach GoodReads oraz Amazon i entuzjastyczne recenzje, opublikowane m.in. w Marie Claire, Elle, Times. Została wybrana książką roku The Mail on Sunday.

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za przekazanie egzemplarza recenzenckiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close