5 września 2019

Odkrywca – Katherine Rundell

Tytuł: Odkrywca
Autor: Katherine Rundell
Ilustracje: Hannah Horn
Liczba stron: 372
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Poradnia K

W wakacje trafiła w nasze ręce najnowsza powieść Katherine Rundell ” Odkrywca” o niesamowitych przygodach czterech dzieciaków w Puszczy Amazońskiej. Historia rozpoczyna się katastrofą lotniczą gdzieś w Amazonii, którą przeżyła czwórka dzieci – Fred , Con, Lilia i Maks. Od tego momentu ich losy splatają się. Każdy z innym charakterem i osobowością, próbują wspólnie przeżyć w dżungli i wrócić do domu. 

Odkrywca. Fred

Najstarszy z dzieci Fred, marzy o byciu sławnym odkrywcą, przeczytał wiele książek i nie raz wiedza z nich przyda się naszej grupce bohaterów. Czuje się odpowiedzialny za wszystkich, za ich zdrowie i bezpieczeństwo. Często podejmuje trudne decyzje, ryzykuje swoim życiem by inni mieli co jeść, pić i by byli bezpieczni. 

Odkrywca. Con

Wszystko się jej nie podoba, każdy pomysł poddaje dyskusji, praktycznie zawsze jest przeciwna i mocno argumentuje swoje zdanie. Jest uparta, ale też odważna. Kiedy trzeba zakasać rękawy i wspiąć się na drzewo by pomóc Fredowi, robi to bez zastanowienia. Okazuje się także, że Con ma niesamowitą pamięć fotograficzną i dzięki niej, grupa nie błądzi w dżungli. 

Odkrywca. Lila i Maks

Lila i Maks to rodzeństwo, które przypomina mi moje dzieciaki. Raz nienawiść, raz miłość do grobowej deski. Maks jako najmłodszy z całej grupy, pięciolatek, nieraz  przyprawia o dreszcze pozostałą trójkę. Do tego potrafi spostrzec to, czego inni nie zauważyli. Natomiast Lila to dziewczynka bardzo opiekuńcza, która podobnie jak Fred czuje odpowiedzialność za młodszego brata  i grupę. Okazuje się, że Lila także sporo wie na temat roślin i zwierząt w dżungli, dzięki czemu mogą posilić się np. naleśnikami z czerw z nasionami kakaowca. 

Przygody całej czwórki zapierają dech w piersiach. Nierzadko stają przeciwko trudnym wyzwaniom, gdzie dorosły by spanikował, a co dopiero dzieci. No bo kto na co dzień zjada ptaszniki z rusztu? Dzięki ich uporowi i zawziętości udaje się przetrwać w dżungli, w której czeka ich wiele chwil grozy, zadumy nad otaczającym ich pięknem oraz beztroskiej zabawy. Na zawsze ich losy połączy pewna tajemnica. 

Odkrywca to książka o pokonywaniu swoich słabości, o odwadze ukrytej głęboko w każdym z nas, o przyjaźni, o tęsknocie, o odpowiedzialności i o niełamaniu obietnic. 

Gorąco polecam każdemu odkrywcy! 

P.S. Ostatnie rozdziały czytaliśmy w chwili, gdy świat obiegła informacja o płonących lasach tropikalnych w Amazonii. Była to świetna okazja by porozmawiać z dziećmi na ten temat i zaszczepić w nich szacunek dla naszej planety. Pamiętajmy, że jest tylko jedna. 

P.S.2. Dzieciom tak spodobały się przygody Freda, Con, Lili i Maksa, że dopytują kiedy będzie kolejna książka. Może znacie inne ciekawe książki o przygodach dzieci? 

 

Dziękuję Wydawnictwu Poradnia K za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close