30 marca 2021

Ołtarz Edenu – James Rollins

Tytuł: Ołtarz Edenu
Autor: James Rollins
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 446
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ołtarz Edenu to jedna z popisowych książek autorstwa James’a Rollins’a. Niewielu pisarzy ma taki dar, by czytelnik w trakcie lektury miał wrażenie, że dosłownie ogląda niesamowity film sensacyjny z udziałem Lary Croft, Indiany Jonesa i Jack’a Reachera. Oryginalna fabuła i wartka akcja cechuje te i inne książki autora.

Akcja książki rozgrywa się w dzisiejszych czasach, choć na początku mamy historię sprzed siedmiu lat. Autor przenosi nas do Bagdadu w trakcie wojny. Po zdobyciu miasta kłusownicy i przemytnicy udają się do lokalnego ZOO z nadzieją, że uda im się zarobić na porwanych okazach zwierząt. Jednak to, co tam odkryli i uwolnili, jest o wiele straszniejsze niż dzikie lwy i lamparty.

Siedem lat później do brzegu Stanów Zjednoczonych zostaje wyrzucone przez fale wrak statku, który podczas sztormu osiadł na mieliźnie. Nikt nie wie, co stało się z załogą. Część pracowników statku zginęła, a po pozostałych brak śladu. Straż Graniczna odkrywa na statku zwierzęta, które na czarnym rynku byłyby warte miliony, ale w ładowni tego statku, skrywa się mroczna tajemnica. W niektórych klatkach strażnicy zauważają zrośnięte ze sobą małpy, papugi bez piór oraz jaguar z kłami tygrysa szablozębnego, który wyginął dziesięć tysięcy lat temu.

Straż Graniczna wezwała na pomoc Lornę Pork, lekarkę weterynarii zatrudnioną w Ośrodku Badawczym Gatunków Zagrożonych w Nowym Orleanie. Podczas transportu zwierząt dochodzi do wybuchu na trawlerze, z którego uciekają dwa zmodyfikowane genetycznie jaguary. 

Lorna staje przed trudnym zadaniem. Nie tylko musi odnaleźć i złapać groźne zwierzęta, ale także odkryć, kto stoi za tymi wszystkimi modyfikacjami genetycznymi. Co wspólnego z tym będzie miał biblijny Eden?

Jak pewnie się domyślacie, ktoś będzie też dążył do zatarcia wszelkich śladów, w tym, dlaczego odkryte zwierzęta cechuje podwyższona inteligencja. Rozpoczyna się wyścig z czasem, który wbija czytelnika w fotel.

Ołtarz Edenu to mistrzowskie połączenie wielu gatunków literackich. Spektakularne akcje poprzeplatane są naukowymi badaniami i odkryciami. Ponadto odnajdziemy wiele ciekawostek na temat różnych gatunków zwierząt.  

Polecam książkę wszystkim fanom takich autorów jak Dan Brown czy Lee Child

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close