21 października 2020

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli – Katarzyna Lajborek, Przemysław Liput

Tytuł: Opowiem Ci mamo, co robią dorośli
Autorzy: Katarzyna Lajborek, Przemysław Liput
Ilustracje: Przemysław Liput
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28

Najnowsza książka z serii Opowiem Ci mamo to w zasadzie zaproszenie do obejrzenia programu pt. Co robią dorośli. Jego celem jest dokładne przyjrzenie się rodzicom, ich obowiązkom oraz sposobom na spędzanie wolnego czasu, po to, by dzieciaki mogły zobaczyć, jak to jest być mamą i tatą. Co prawda one bacznie nas obserwują na co dzień, ale myślę, że zupełnie inaczej jest przyglądać się dorosłym, gdy przedstawieni są na bardzo szczegółowych ilustracjach, gdzie czas stoi w miejscu i można do woli obserwować dane sytuacje i towarzyszące im emocje.

Wszak w realnym życiu, nie na papierowych stronach, tyle się dzieje, że wiele może nam umknąć. A na łamach książki Opowiem Ci mamo, co robią dorośli, możemy wraz z dzieciakami na spokojnie oglądać, komentować, opowiadać i dyskutować, o tym co się dzieje i co widzimy.

Program zaczynamy od wizyty na planie, gdzie zebrały się wszystkie rodziny biorące udział w tej audycji. Każda z nich została krótko przedstawiona, z uwzględnieniem wykonywanych zawodów, dzięki czemu maluchy mają okazję dowiedzieć się między innymi czym zajmuje się florystka, paleontolog, grotołazka, czy architektka.

Gdy wszyscy są już gotowi, pani dźwiękowiec podłączyła odpowiednie kable do mikrofonów, Kasia i Przemek – dzieci prowadzące owe nagranie – zabierają nas do pewnego bloku, w którym mieszkają wybrane rodziny. Przenosimy się więc do ich mieszkań, podglądamy co jedzą na śniadanie, jak szykują się do pracy i innych swoich obowiązków.

Dzięki wszechobecnym kamerom mamy okazję sprawdzić również, co dzieje się na ulicy w godzinach szczytu i w centrum miasta, który dorosły nie boi się deszczu i z radością wystawia język, by łapać krople wody, a kto złości się, że wdepnął w kałużę.  

Zajrzymy także na basen, gdzie rodzice bawią się jak dzieci i do parku, który tętni życiem, bo oprócz szalejących brzdąców, są też psy, ptaki, wiewiórki i różne inne stworzenia. Sprawdzimy, kto korzysta z okazji i odpoczywa, a kto spędza czas aktywnie jeżdżąc na rolkach i rowerach.

Generalnie wszystkie przedstawione w książce miejsca i sytuacje są zilustrowane z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, dzięki czemu na każdej stronie dużo się dzieje. Poszczególnym obrazkom można się długo przyglądać, co rusz wyłapując nowe detale, których wcześniej się nie dostrzegło.

To z kolei przekłada się na to, że wszystkie sceny równie długo można wspólnie z dziećmi omawiać i nawzajem sobie opowiadać, co na nich widać, co się dzieje…

Oprócz barwnych ilustracji, które zawładnęły książką, na poszczególnych stronach znajdują się też krótkie teksty do przeczytania – są to opowieści bohaterów, dotyczące ich rodziny oraz pewne wzmianki prowadzących, Kasi i Przemka, na temat danego obrazka. Gdzieniegdzie zostawione są też drobne zadania ćwiczące spostrzegawczość.

Książkę można w zasadzie oglądać godzinami, aż do znudzenia, choć obstawiam, że prędko to nie nastąpi 😉 Moje dzieciaki (dwulatek i czterolatka) są zachwycone, uwielbiają ją oglądać, wyrywają ją sobie nawzajem z rąk 😉 i ciągle mnie zapraszają do wspólnego opowiadania – co robią dorośli? 😊

Piękne, kolorowe ilustracje stworzył Przemek Liput, znany już dobrze z innych dziecięcych pozycji, jak choćby Rok w przedszkolu, czy Jano i Wito.

Opowiem Ci mamo, co robią dorośli to kolejny, czternasty już tytuł w popularnej serii Opowiem Ci mamo wydawnictwa Nasza Księgarnia.

 

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close