30 kwietnia 2012

Opowieści z Tinga Tinga.Dlaczego słoń ma trąbę? – Edward Gakuya,Claudia Lloyd

„Dlaczego słoń ma trąbę?”

 Autor: Edward Gakuya,Claudia Lloyd

Seria: Opowieści z Tinga Tinga

Tłumacz: Małgorzata Kochańska

Ilustrator: Celestine Wamiru

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2012

Format: 25.5 x 25.5 cm

Okładka: twarda

Ilość stron: 32

Przedział wiekowy: od 3 do 9 lat

Kategoria: Bajki, Edukacyjne

Cena sugerowana: ok. 26,98 zł 

 

Opowieści z Tinga Tinga nie powstały jedynie w wyniku bujnej wyobraźni autora – inspiracją do ich stworzenia były tradycyjne afrykańskie opowiadania o zwierzętach oraz współczesny styl malarstwa Tanzanii, któremu opowieści zawdzięczają również swój dźwięczny tytuł.

„Dlaczego słoń ma trąbę?” – Czy wiecie, że kiedyś słoń wcale nie miał swojej imponującej trąby? W ogóle nie miał nosa – a co się z tym wiązało, bardzo brzydko pachniał! Sprawiało to wiele zapachowych przykrości jego przyjaciołom, słoń również nie był tym zachwycony. Jednak w swojej przygodzie, słoń postanowił rozwiązać ten problem – i udało się, w bardzo nieoczekiwany (nawet dla niego samego) sposób.

To już kolejna podróż po Afryce, w którą zabiera nas jeden z mieszkańców krainy Tinga Tinga.  Książeczka zasługuje na uwagę oraz wiele komplementów.

Opowieść o słoniu, jest po części zabawna, po części zawiera pewne przesłanki wychowawcze – o szczerości w przyjaźni oraz o tym, że na pozór trudna sytuacja może nieoczekiwanie się odmienić. Słowem, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Język dostosowany do odbiorców – dzieci nie będą miały trudności w zrozumieniu bajeczki.

Wydanie jest estetyczne i zaczarowane – zupełnie jak gorący równik. A zaklęte w ilustracjach wzory kuszą czytelnika do odkrywania na nowo, coraz to bardziej wykwintnych wrażeń estetycznych. Do ilustracji można wracać wielokrotnie, znajdując w nich za każdym razem inne szczegóły i niuanse.

Miła niespodzianka. Na zakończenie, czeka na nas ważna informacja:

Przeczytaj książkę. Podaruj książkę.

„Opowieści Tinga Tinga niosą pomoc Afryce, z której wywodzą się te historie i sposób malowania.

Wydawnictwo WILGA S.A. przekazuje środki finansowe brytyjskiej Fundacji Tinga Tinga, która wspiera rozwój czytelnictwa wśród dzieci ze wschodniej Afryki. Fundacja Tinga Tinga, zakupuje książki dla Programu Rozwoju Wczesnego Dzieciństwa, którego celem jest m.in. dokształcanie nauczycieli pracujących w Afryce. Dzięki temu najuboższe dzieci mają szansę nauczyć się pisać i czytać.”

Tym razem zapraszam Was na spacer po gęstym afrykańskim buszu, w miłym towarzystwie słonia! A jak doskonale wszyscy wiemy, spacery to „czysta” przyjemność obcowania – w tym wypadku z afrykańską kulturą. Polecam! 

A „Dlaczego Kameleon zmienia kolor?” to już całkiem inna opowieść z afrykańskiego lądu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close