29 grudnia 2019

Ostrze nocy – Eliza Drogosz

Tytuł: Ostrze nocy
Autor: Eliza Drogosz
Liczba stron: 384
Tom: 3
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Edipresse

Odkąd pamiętam interesowałam się starożytnym Egiptem, hieroglifami, bogami, historiami odkryć archeologicznych. Gdybym dostała się na archeologię, kto wie, może dziś siedziałabym wśród gorących piasków w poszukiwaniu artefaktów, spełniając swe marzenia. Dziś pozostają mi książki i programy popularno-naukowe, a wśród nich nowa powieść młodej polskiej autorki Elizy Drogosz, “Ostrze nocy”.

“Ostrze nocy” to trzeci tom z cyklu Księgi Ankh inspirowanej historią starożytnego Egiptu. 

Autorka zabiera nas w przygodę i wraz ze swoimi bohaterami odkrywa przed nami kolejne tajemnice egipskich bogów, którzy odrodzili się w ciałach współczesnych nastolatków oraz odsłania tajniki magii. Ponadto Eliza Drogosz bardzo sprawnie ukazuje realia walki dobra ze złem, ale także zmagania nastolatków, radzenia sobie z emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi.

Jeśli nie znacie poprzednich tomów bardzo pomocne jest streszczenie wydarzeń na początku trzeciego tomu. Poznajemy chłopaka Briant’a de Ramen, w którym odrodził się Set, bóg pustyni, ciemności i chaosu. Śmierć bliskiej mu Sonii Milewskiej sprawiła, że jego serce skamieniało, wypełniło się jadem i żądzą zemsty. To właśnie złość, chęć zemsty nadają mu sens, nie pozwalają się poddać. Jednak, to nie on będzie zagrożeniem, gdyż wkrótce przebudzi się ktoś, przez którego cały świat będzie w wielkim niebezpieczeństwie. 

“Ostrze nocy” moim zdaniem to nie tylko ciekawa pozycja dla nastolatków, ale także dla wszytkich zainteresowanych mitologią starożytnego Egiptu. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Historie bohaterów są ciekawie napisane i przeplatane w całej powieści. 

Warto zaznaczyć, że Eliza Drogosz to młoda pisarka, która już wieku 17 lat wydała swoją pierwszą książkę rozpoczynającą cykl o Księdze z Ankh.  “Ostrze nocy” to jej trzecia powieść i można zauważyć w niej, jak młoda autorka się rozwija i wzbogaca swój kunszt. 

Z przyjemnością w wolnej chwili sięgnę po pierwszy i drugi tom, by jeszcze bliżej poznać jej bohaterów i ich motywacje, które nimi kierują. 

Dziękuję Wydawnictwu Edipresse za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close