22 sierpnia 2019

Akademia Mądrego Dziecka. Owady i kwiaty oraz Myszka szuka domu – Zbigniew Dmitroca

Tytuł: Owady i kwiaty / Myszka szuka domu
Autor: Zbigniew Dmitroca
Wydawca: Egmont
Liczba stron: 22
Wymiary: 21.0×19.0cm
Wiek: 3-4 lata, 5-7 lat

Akademia Mądrego Dziecka wydawnictwa Egmont, to seria dedykowana młodszym czytelnikom. Już trzylatek będzie miał wiele przyjemności z czasu spędzonego nad tymi książeczkami, ale i starszakowi mogą posłużyć jako materiał do ćwiczenia umiejętności czytania. 

Akademia Mądrego Dziecka jest mi znana nie od dziś. Cała seria liczy sobie dobrze ponad trzydzieści  tytułów – nie liczyłam ich, ale ilość na wykazie robi wrażenie – jest z czego wybierać. Co prawda książeczki z tego cyklu goszczą na półce mojego dwuipółlatka po raz pierwszy, ale z dumą stwierdzam, że jako przykładna ciocia kupowałam je moim siostrzeńcom i wiem (bo widziałam), że służyły im długi czas.

Akademia Mądrego Dziecka

Mam u siebie dwie książki z Akademii Mądrego Dziecka – Owady i kwiaty oraz Myszka szuka domu. Obie są piękne, kolorowe – cieszą oko obrazkami. Podoba mi się ich grafika, nieoczywista, ale pozwalająca na odgadnięcie, jakie stworzonko czy roślina na niej się znajduje. Niestety mojego synka jeszcze nie mogę spytać o jego wrażenia estetyczne, ale skoro sam wybiera te książki do czytania, to musi oznaczać, że aprobuje ich formę. Książeczki są wytrzymałe, wykonane ze “śliskiego” kartonu. Posiadają na każdej stronie różnej wielkości otwory, które – jeśli książka jest zamknięta – tworzą całość z grafiką okładki. Zauważycie to z pewnością na zdjęciach.

Akademia Mądrego Dziecka

Poza przyjemną dla oka szatą graficzną każda z książek zawiera dedykowaną młodszym dzieciom treść. To wierszyki o różnej tematyce. Pojawiające się nazwy roślin i zwierząt  wyszczególniono pogrubieniem, co może pomóc w zapamiętaniu ich przez dziecko, które potrafi już samodzielnie czytać. W końcu nikt nie powiedział, że po te historie nie może sięgać dziecko w wieku nawet i 6-7 lat. 

I tak w książeczce Owady i kwiaty, maluch poznaje różne gatunki ze świata fauny i flory – są gąsienice, motyle, biedronki i skorki, jest tu także modliszka, co Aleksander rozpoznał natychmiast, ponieważ w domu hodujemy kilka gatunków tych ciekawych owadów. Są róże, kaczeńce, zawilce i wiele innych, kolorowych roślin.

Akademia Mądrego Dziecka

Natomiast w Myszka szuka domu, maluchy poznają perypetie malutkiej myszki, która zgubiła się i próbowała odnaleźć dom i mamusię. Myszka, krążąc po okolicy trafia do nor, gniazd, jaskiń i innych kryjówek dzikich zwierząt. Żadne z tych miejsc nie jest jej domem, ale intensywne poszukiwania stają się pretekstem, by przybliżyć dziecku różne gatunki dzikich zwierząt, skrywających się w lesie i na łące. W obu książeczkach na pierwszy plan wyłania się walor edukacyjny, który trudno jest przecenić. 

W obu książeczkach z Akademii Mądrego Dziecka – Owady i kwiaty oraz Myszka szuka domu nie ma rzeczy, do której mogłabym się “przyczepić” na minus. To miła dla dziecka i rodzica lektura, po którą sięga się z przyjemnością. Jeśli więc szukacie dla swoich maluchów czegoś nie tylko edukacyjnego, ale także lekkiego w odbiorze, książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka odpowie na Wasze potrzeby. 

Dziękuję Wydawnictwu Egmont za przekazanie egzemplarzy recenzenckich książeczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close