7 grudnia 2012

Pies w krainie wędrującej nocy – Joanna Klara Teske

Tytuł:  „Pies w krainie wędrującej nocy”
Autor: Joanna Klara Teske
Ilustracje: Weronika Teske
Wydawnictwo: Mimochodem
Rok wydania: 2011
Format: 19 x 18 cm
Okładka: miękka
Ilość stron:  60
Cena sugerowana: ok. 25 zł
Książka Roku 2011 – Nagroda Literacka Polskiej Sekcji iBbY

Czy byliście kiedyś w krainie, gdzie zawsze wędruje noc? Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie, ani jak długo zostanie… To kraina niezwykła, to kraina, w której znaleźć można czarodziejski zapach fiołków, przyjaźń, odpowiedzialność i siłę. Jedyne takie miejsce na ziemi! Najlepiej wybrać się tam ze zwyczajnym gadającym psem, królewiczem i królewną. Jeśli już macie ochotę odwiedzić to miejsce, koniecznie weźcie ze sobą na drogę jabłko, którego nie było i  jesteście prawie gotowi do wyprawy… Jeszcze tylko otwórzcie strony książki „Pies w Krainie Wędrującej Nocy” i pozwólcie dać się „wciągnąć” magii czytania!

Opowieść zdawać by się mogła oparta na prostym klasycznym schemacie: jest Królewicz, ratujący Królewnę przed smutkiem; wyprawa na „koniec świata” – na szczęście po raz kolejny, autorka – Joanna Klara Teske, udowodniła, że nic nie jest oczywiste, że ludzkie losy (i te rzeczywiste i te bajkowe), są nieprzewidywalne!

Bogaty język oraz niebanalny pomysł na bajkową opowieść, wywalczyły Nagrodę  Literacką Polskiej Sekcji iBby – Książki roku 2011!

Opowieść jest wielopłaszczyznowa: na poziomie prostego przekazu dla najmłodszych dzieci jest piękną i wartością bajką. Historia bezinteresownej pomocy dla drugiej osoby utkana na kanwie czarodziejskich opisów, wręcz  porywa czytelnika do świata gdzie wędruje noc. Na poziomie abstrakcji dla starszych dzieci i dorosłych – czeka istna eksplozja przemyconych myśli i rozważań. Czytanie sprawia też przyjemność rodzicom!

Oprócz bajki o „Psie w Krainie Wędrującej Nocy” na kartach książki, znajdziecie również historię, którą czteronożny bohater opowiadał Królewiczowi – „Przewrotna bajkę o psie, który nie umiał mówić”.

Piękne dziecięce ilustracje spod ręki małej mistrzyni kredki – Weroniki Teske, robią wrażenie, tworzą bajkową atmosferę i są bardzo bliskie dziecięcemu serduszku!

Miłym i bardzo klimatycznym akcentem są motywy muzyczne – kilka piosenek i kołysanek przemyka w tekście i dodaje ciepła całości. Dużą rolę odgrywa „Kołysanka”  – w książce znajdziecie treść tekstu oraz zapis nutowy. Kołysanki możecie posłuchać na stronie internetowej Wydawnictwa Mimochodem.

Zdecydowanie jest to jedna z książek, do których zawsze warto powrócić – czy ma się pięć, czy pięćdziesiąt pięć wiosen na karku! Świeża i inspirująca, ujmująca swoim czarem.

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Mimochodem za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close