1 maja 2019

Pisklak – Zuzanna Orlińska

Rzadko ryzykuję z doborem książek, które mam ochotę przeczytać. Tym razem dałam się skusić okładce książki “Pisklak”, która uderzyła w sentymentalną nutę mojej duszy. I właśnie na to się nastawiłam – podróż w czasie, do lat wczesnej młodości.

“Pisklak” to opowieść o nastoletnich przyjaciółkach – przebojowej Hani, która nie uznawała słowa “nie”” oraz Klarze, znacznie spokojniejszej, wyważonej młodej dziewczynie. Hania wiodła przyjemne życie, natomiast Klara miała na głowie problem braku mamy, która w szpitalu czuwała nad przedwcześnie urodzonym i poważnie chorym synkiem. Dziewczynki lubiły wspólnie spędzać czas w opuszczonej willi, zwanej Domem Wariatki – oczywiście rodzice nie mieli o tym pojęcia. Wszystko zmieniło się, gdy pewnego razu przyjaciółki spotkały w willi braci – nastoletniego Cyryla i kilkuletniego Nikodema, którzy uciekli z domu, chcąc dostać się do Irlandii, by odszukać mamę. Hania zauracza się w Cyrylu, a Klara … Tego Wam już nie powiem.

“Pisklak” to opowieść chwilami smutna, nostalgiczna, poruszająca ważne dla młodzieży tematy emigracji zarobkowej, samotności w tłumie, bezbronności wobec decyzji losu. Bardzo podoba mi się styl, w jakim autorka, Zuzanna Orlińska, napisała książkę. Czyta się ją płynnie, ekspresowo. Naprawdę można przy niej odpłynąć wspomnieniami te ponad dwadzieścia lat wstecz, gdy samemu było się podrostkiem.

Reasumując – mnie czytało się “Pisklaka” bardzo dobrze, ale poza sentymentalną podróżą, nie zyskałam dla siebie wiele więcej – nie zdziwiłam się tym, jak potoczyła się akcja. Ta historia to takie wskazówki dla czasu dorastania i oswajania odpowiedzialności za siebie i innych – a ja już mam to dawno za sobą. Ot, po prostu fajna opowieść dla młodych ludzi, których bezpośrednio mogą dotknąć problemy i zdarzenia opisane w książce. Im więc dedykuję “Pisklaka”.

autor: Zuzanna Orlińska
ilustrator: Wanda Orlińska
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
rok wydania: 2019
liczba stron: 224
format: 140 x 192 mm
przedział wiekowy: 10-14

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close