3 maja 2020

Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę – Dr Lawrence J. Cohen

Tytuł: Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę
Autor: Dr Lawrence J. Cohen
Liczba stron:354
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Mamania

Nakładem Wydawnictwa Mamania został wydany poradnik pt. Playful Parenting, czyli Rodzicielstwo przez zabawę autorstwa dr Lawrence’a J. Cohen’a. Z dostępnych już opinii można wyczytać, że ludzie pokochali tę książkę od pierwszych jej stron, że odmieniła ich spojrzenie na zabawę, na świat dziecka i relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami. Jednym słowem to książka dzięki której życie twoje życie i dziecka zamieni się w sielankę.

De Lawrence J. Cohen w bardzo przystępny i jasny sposób ukazuje rodzicom świat zabawy dziecka. Mało tego, proponuje, żeby to właśnie zabawa stała się sposobem na przepracowanie przez dzieci trudnych sytuacji, jak na przykład odpowiadanie na lekcji przy tablicy. Wystarczy z dzieckiem „pobawić” się w odpytywanie na zmianę, pokazać dziecku, że i my się stresujemy, gdy stoimy przy tablicy. Taka forma zabawy pomaga dziecku w oswojeniu się ze stresującymi go chwilami, a w pedagogice nazywamy to metodą próby generalnej.

Umiejętność wyrażania emocji jest niezwykle ważnym aspektem w rozwoju dzieci. Często, my dorośli, nie potrafimy okazać, jakie targają nami emocje, a tym bardziej jak radzimy sobie ze złością, radością, czy smutkiem. Dzieci są jak gąbki, naśladują. Jeśli nie będą miały prawidłowych wzorców, nie oczekujmy, że nauczy ich tego życie, czy podłapią w szkole. To nasze zadanie, by nauczyć ich, jak radzić sobie z emocjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi.

Autor poprzez wiele przykładów ukazuje nam możliwości rozwiązania konfliktowych sytuacji, sposobów wybrnięcia z nich bez krzyku, złości i gniewu. W zamian proponuje śmiech, wspólną zabawę. Jednak, jak podkreśla od samego początku, najważniejsza jest relacja pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. To właśnie na tej relacji, jej złożoności, buduje podejście Rodzicielstwa przez zabawę.

Relacje z dzieckiem nawiązujemy już od jego pierwszych chwil. To od nas w dużej mierze zależy, jak pozwolimy tej relacji rozwinąć. Kluczowe są tutaj pierwsze lata życia dziecka. Kiedy będzie miało już 15 lat, to już za późno na zbudowanie zdrowej, pełnej zaufania, miłości i akceptacji relacji. Warto spojrzeć na to jak na długoterminową inwestycję.

W książce Playful Parenting, Rodzicielstwo przez zabawę, znajdziecie mnóstwo przykładów, które dla niektórych są nie do pokonania. Autor dr Lawrence J. Cohen daje im szansę. Jak zmieniło się życie tych dorosłych osób i ich dzieci?

Gdybym miała ująć w paru słowach kwintesencję tej książki, byłoby to „zejście na podłogę”, do dziecka, by nawiązać kontakt wzrokowy, by się z nim powygłupiać, pogilgotać, poprzytulać, przejechać samochodzikiem, bo wybudowanym przez niego mieście.

Ponadto z książki dowiecie się w jaki sposób dzięki zabawie można:

  • nauczyć dziecko rozumienia i wyrażania emocji,
  • przełamać jego nieśmiałość,
  • rozwiązać problemy z zachowaniem,
  • wzmocnić dziecięcą pewność siebie,
  • pomóc rodzeństwu żyć w zgodzie.

Książka Rodzicielstwo przez zabawę, dla mnie, pedagoga, nie była osobiście wielkim odkryciem. Jednak jestem zdania i uważam, że dla wielu rodziców może być księgą, która otworzy przed nimi zupełnie nowy świat, nowe spojrzenie, pozwoli na spojrzenie wstecz i wyciągnięcie wniosków z poprzednich sytuacji. Wskaże kierunek i wesprze w początkowej fazie, a koniec końców, nauczy bawić się z dzieckiem.

Dziękuję Wydawnictwu Mamania za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close