27 lutego 2019

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy – Monika Utnik-Strugała

tytuł: Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
autor: Monika Utnik-Strugała
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Małgosia Piątkowska
rok wydania: 2019
liczba stron: 64
format: 280 x 340 mm
przedział wiekowy: 6-10

Tym razem mam w ręku książkę, którą mogę określić mianem “encyklopedii nocy” dla dzieci. Jest to książka o dużym formacie w sztywnej kartonowej okładce, z 64 stronami nasyconymi morzem ciekawych informacji.

Na kartach “Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” Moniki Utnik-Strugały zawarto niesamowitą dawkę wiedzy dotyczącej tego, co się dzieje po zachodzie słońca. Bo wtedy, kiedy zasypiamy, może się wydawać, że rządzi cisza i spokój, tymczasem nocny świat jest wprost fascynujący i aż prosi się, by do niego zajrzeć.

W książce poruszono różne kwestie nocnego funkcjonowania ludzi, zwierząt, roślin, nocnego nieba. Pięknie wyjaśniono, dlaczego musimy odpoczywać, dlaczego jest dzień i noc, na czym polega całe to nasze zasypianie i spanie, czym są fazy snu. Noc jest przecież czasem intensywnej pracy naszego organizmu, który się regeneruje, choć tego nie widać gołym okiem.

Książka wprowadza dzieciaki w świat snów oraz lunatykowania, gwiazdozbiorów, faz księżyca, “spadających gwiazd” czy białej noc polarnej, którą można zaobserwować w Finlandii, Szwecji, Norwegii, ale także na krańcu Rosji.

Jest mowa o zwierzakach, które doskonale sobie radzą w ciemności i o roślinach, które dopiero wtedy rozkwitają i zachwycają pięknem. Nocne życie zwierząt i roślin jest naprawdę fascynujące, szczególnie gdy wspomnimy o tych, które potrafią świecić! Noc to nie tylko obrazy, ale także dźwięki, takie jak szczekanie, wycie, skrobanie czy szeleszczenie. Noc to także sposobność na skorzystanie z dobrodziejstw kultury, takich jak na przykład darmowe wejścia do muzeum czy spotkania w bibliotekach. Poza tym, po zachodzie słońca nadal funkcjonuje sporo osób, które uwielbiają pracować w późnych godzinach. Są przecież m.in.  górnicy, policjanci, strażacy i medycy, którzy służbę pełnią o różnych porach dnia i nocy, co również tu omówiono.

“Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” jest cudownie kolorową książką nasyconą bardzo ładnymi rysunkami, których nie sposób zignorować. Każdy z tematów został fantastycznie zobrazowany, co dzieciom szczególnie przemawia do wyobraźni.

Dzieci z pewnością szybko się tą książką nie znudzą, bo jest tu ogrom ciekawych informacji. Na moje oko taka encyklopedia nocy jest warta polecenia każdemu dziecku, które ma w sobie naturalną ciekawość i chęć poznawania nowych rzeczy.

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close