30 czerwca 2019

Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków – Andrzej Fedorowicz

Gotowi na wielkie i niesłychane przygody polskich podróżników? Andrzej Fedorowicz zebrał historię znanych i mniej znanych polskich wypraw i razem z Wydawnictwem Dwie Siostry przygotowali dla Was książkę “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”.  Przyznam szczerze, że nie można przejść obok niej obojętnie. Dlaczego?

W ciekawy sposób ilustruje życie niezwykłych Polaków,  którzy postanowili wyjechać z kraju, aby zwiedzić fragment globu ziemskiego, a w wielu przypadkach powrócić do Polski i opowiedzieć o swoich przygodach. Wśród bohaterów książki znajdziecie: Benedykta Polaka, który jako pierwszy polski podróżnik wyruszył na koniec świata w latach 1245 – 1247; Maurycego Beniowskiego, który został królem Madagaskaru; Izydora Borowskiego, naszego pirata z Karaibów;  Rufina Piotrowskiego i jego samotnej ucieczki z Syberii; Stefana Szolc-Rogozińskiego, badacza Afryki; Ferdynanda Ossendowskiego, który przebył konno Mongolię i Chiny w latach 1920 – 1921; Bolesława Orlińskiego i Leonarda Kubiaka, którzy dwupłatowcem polecieli do Tokio i z powrotem w 1926 roku; Jerzego Zielińskiego, który przejechał samochodem dookoła świata; Kazimierza Nowaka, który rowerem przejechał Afrykę; Władka Wagnera, który żaglówką opłynął świat; Tonego Halika, który przejechał jeepem przez dwie Ameryki;  Leonida Teligi i historię jego samotnego rejsu jachtem wokół globu; Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego,którzy jako pierwsi weszli zimą na Mount Everest. Ponadto znajdziecie tam historię Jerzego Kukuczki, który jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; o Marku Kamińskim, który w jednym roku stanął na obu biegunach Ziemi; o Piotrze Chmielewskim i Jacku Pałkiewiczu, którzy odkrywają źródło Amazonki, najdłuższej rzeki świata oraz o Aleksandrze Dobie, który trzy razy przepłynął kajakiem przez Atlantyk.

wielkie wyprawy polaków

Te wszystkie zebrane historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy, ponieważ są to przygody ludzi związanych z naszym krajem pokazujące, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Ponadto ukazuje, co skłoniło tych ludzi do wyjazdy z kraju by poznać inne części Europy, świata,  a następnie wrócić i opowiedzieć o tym, co się przeżyło. Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński, Leszek Cichy – znany mi osobiście, przez co przygoda przedstawiona w książce jest jeszcze bardziej wciągająca. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. To książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnych przygód, ciężkich chwil jak i radości i spełnienia. To książka o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas.

Wraz z dziećmi po prostu pochłoneliśmy “Podróżników. Wielkie przygody Polaków”. Dzieciaki były zachwycone, gdy wieczorami czytaliśmy przygody kolejnych globtroterów, wspomagając się mapami, globusem. Szczególnie pamiętam historię, jak dzieciaki przeżywały lot dwóch Polaków z Polski do Tokio i z powrotem dwupłatowym samolotem,  którzy wielokrotnie musieli lądować z powodów technicznych. Takie krótkie historie robią na dzieciach duże wrażenie i mogą pozwolić na to, aby oni sami zaplanowali swój cel, który chcieliby zrealizować, a potem wykonać.

Mi osobiście nie przypadły do gustu ilustracje, brakowało  mi “prawdziwych” zdjęć, by np. pokazać dzieciom jak wyglądał prawdziwy Ford T. Książka jest napisana prostym językiem bez owijania w bawełnę, przez co wyeliminowano zbyteczne szczegóły, których z pewnością można się doszukać w biografii odkrywców. Jak dla mnie książka “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” zasługuje na piątkę z plusem za pomysł i przedstawione treści. 

wielki wyprawy polaków

Nie mogę się doczekać przygód polskich podróżniczek. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close