30 czerwca 2019

Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków – Andrzej Fedorowicz

Gotowi na wielkie i niesłychane przygody polskich podróżników? Andrzej Fedorowicz zebrał historię znanych i mniej znanych polskich wypraw i razem z Wydawnictwem Dwie Siostry przygotowali dla Was książkę “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków”.  Przyznam szczerze, że nie można przejść obok niej obojętnie. Dlaczego?

W ciekawy sposób ilustruje życie niezwykłych Polaków,  którzy postanowili wyjechać z kraju, aby zwiedzić fragment globu ziemskiego, a w wielu przypadkach powrócić do Polski i opowiedzieć o swoich przygodach. Wśród bohaterów książki znajdziecie: Benedykta Polaka, który jako pierwszy polski podróżnik wyruszył na koniec świata w latach 1245 – 1247; Maurycego Beniowskiego, który został królem Madagaskaru; Izydora Borowskiego, naszego pirata z Karaibów;  Rufina Piotrowskiego i jego samotnej ucieczki z Syberii; Stefana Szolc-Rogozińskiego, badacza Afryki; Ferdynanda Ossendowskiego, który przebył konno Mongolię i Chiny w latach 1920 – 1921; Bolesława Orlińskiego i Leonarda Kubiaka, którzy dwupłatowcem polecieli do Tokio i z powrotem w 1926 roku; Jerzego Zielińskiego, który przejechał samochodem dookoła świata; Kazimierza Nowaka, który rowerem przejechał Afrykę; Władka Wagnera, który żaglówką opłynął świat; Tonego Halika, który przejechał jeepem przez dwie Ameryki;  Leonida Teligi i historię jego samotnego rejsu jachtem wokół globu; Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego,którzy jako pierwsi weszli zimą na Mount Everest. Ponadto znajdziecie tam historię Jerzego Kukuczki, który jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; o Marku Kamińskim, który w jednym roku stanął na obu biegunach Ziemi; o Piotrze Chmielewskim i Jacku Pałkiewiczu, którzy odkrywają źródło Amazonki, najdłuższej rzeki świata oraz o Aleksandrze Dobie, który trzy razy przepłynął kajakiem przez Atlantyk.

wielkie wyprawy polaków

Te wszystkie zebrane historie zadziwiają dzisiaj, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Szczególnie, że jest to historia nowożytna, o której niewiele wspomina się podczas pobytu w szkole, a warta jest uwagi małych słuchaczy, ponieważ są to przygody ludzi związanych z naszym krajem pokazujące, w jaki sposób kiedyś żyło się w Europie, jak trudno było podróżować. Ponadto ukazuje, co skłoniło tych ludzi do wyjazdy z kraju by poznać inne części Europy, świata,  a następnie wrócić i opowiedzieć o tym, co się przeżyło. Wiele z tych postaci żyje obok nas, jak Aleksander Doba, Marek Kamiński, Leszek Cichy – znany mi osobiście, przez co przygoda przedstawiona w książce jest jeszcze bardziej wciągająca. To są wspaniali ludzie, których historii raczej nie mamy możliwości poznać inaczej jak z książek. To książka o przygodach, zwyczajnym i niezwyczajnym życiu, pełnych przygód, ciężkich chwil jak i radości i spełnienia. To książka o wyjątkowych, niezwyczajnym ludziach z Polski, mieszkających wśród nas.

Wraz z dziećmi po prostu pochłoneliśmy “Podróżników. Wielkie przygody Polaków”. Dzieciaki były zachwycone, gdy wieczorami czytaliśmy przygody kolejnych globtroterów, wspomagając się mapami, globusem. Szczególnie pamiętam historię, jak dzieciaki przeżywały lot dwóch Polaków z Polski do Tokio i z powrotem dwupłatowym samolotem,  którzy wielokrotnie musieli lądować z powodów technicznych. Takie krótkie historie robią na dzieciach duże wrażenie i mogą pozwolić na to, aby oni sami zaplanowali swój cel, który chcieliby zrealizować, a potem wykonać.

Mi osobiście nie przypadły do gustu ilustracje, brakowało  mi “prawdziwych” zdjęć, by np. pokazać dzieciom jak wyglądał prawdziwy Ford T. Książka jest napisana prostym językiem bez owijania w bawełnę, przez co wyeliminowano zbyteczne szczegóły, których z pewnością można się doszukać w biografii odkrywców. Jak dla mnie książka “Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” zasługuje na piątkę z plusem za pomysł i przedstawione treści. 

wielki wyprawy polaków

Nie mogę się doczekać przygód polskich podróżniczek. 

 

Dziękuję Wydawnictwu Dwie Siostry za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close