21 kwietnia 2022

Pokochaj siebie. Przewodnik dla kobiet – Megan Logan

Tytuł: Pokochaj siebie. Przewodnik dla kobiet
Autor: Megan Logan
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Poradnia K

Pokochaj siebie. Przewodnik dla kobiet to książka, która ma przypomnieć kobietom o zdrowym egoizmie. Zamiast wciąż od siebie wymagać i wymagać, powinnyśmy czasem okazać sobie trochę wyrozumiałości i czułości. Wybaczyć brak sił, nieodhaczone do wieczora pozycje na codziennej liście „Do zrobienia”, zaprzyjaźnić się ze sobą, zamiast okazywać sobie samej wrogość i w myślach zmuszać do wysiłku ponad siły. Kobiety to nie zawsze heroski i supermenki. Czasem zwyczajnie potrzebują oddechu. I o tym właśnie jest ta książka. Podtytuł na okładce najlepiej oddaje to, co znajdziemy w środku: Jak być dla siebie samej rozumiejącą, wspierającą i czułą przyjaciółką. Stara prawda głosi, że jeśli my same nie będziemy siebie szanować, to świat też nie będzie. Poradnik to w istocie przewodnik uczący, jak zmienić podejście do siebie samej, o co niestety najtrudniej.

Część pierwsza jest krótka i zawiera kompendium wiedzy w pigułce. Traktuje przede wszystkim o miłości własnej i jej roli w życiu kobiety. Można się z niej dowiedzieć, czym jest i czym nie jest miłość własna, dlaczego jest ważna i jak ją rozwijać. Dowiemy się też, jakie korzyści płyną z umiejętności kochania siebie samej. Przy czym autorka wcale nie obiecuje, że będzie łatwo. Wręcz przeciwnie. Od początku podkreśla, że nauka miłości własnej to proces, którego nie da się przyspieszyć. Otwarcie mówi o problemach, jakie mogą się pojawić i dobitnie punktuje, dlaczego warto je przezwyciężyć.

Część druga, znacznie obszerniejsza, to nauka tejże miłości własnej – krok po kroku. Książka w istocie jest przewodnikiem, bo skupia się na każdym aspekcie po kolei, zmusza do zatrzymania się, zastanowienia, szczerej rozmowy z samą sobą. Na kolejnych stronach będziemy trenować autoempatię, budowanie poczucia własnej wartości, samoakceptację i eliminowanie negacji – jednym słowem – mamy kochać siebie takie, jakimi jesteśmy. To nie jest książka o tym, jak być lepszą wersją siebie, albo jak wspiąć się na nieistniejące wyżyny i szczyty własnych możliwości. Nie stawia wyzwań ponad siły, a jedyne, czego oczekuje, to szczerość. To ona ma nam otworzyć drogę do zrozumienia i pokochania siebie samej.

Zewnętrznie książka wygląda, hmmm, trochę infantylnie. Nie ukrywam, przypomina podręczniki, albo może ćwiczenia, dla dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. W pierwszej chwili wydawało mi się to niepoważne, ale jak się dłużej zastanowiłam, zrozumiałam, że ma to swój głęboki sens.

Formuła książki, o ile potraktujemy ją serio, zmusi nas do zatrzymania się i refleksji nad swoimi mocnymi stronami, zwerbalizowania ich i przypomnienia sobie, że my – kobiety – jesteśmy niesamowite, tylko niestety zbyt często o tym zapominamy. Po to właśnie są strony przeznaczone do uzupełnienia, jako żywo przypominające książki dla dzieci. Może nie wygląda to zbyt poważnie, ale nie dajmy się zwariować. Ile poradników służyło nam radami typu: „Wypisz na kartce pięć swoich najważniejszych zalet”? Tu po prostu mamy od razu kartkę zarezerwowaną na ten cel, nie musimy jej szukać. Mało tego – większość poradników dla kobiet to długie elaboraty o tym, dlaczego powinnyśmy coś zrobić, ale jakoś nie odpowiada na pytanie, kiedy to zrobić. Pokochaj siebie. Przewodnik dla kobiet wyraźnie mówi – tu i teraz. Pokoloruj, wypisz, uzupełnij, zastanów się, pomyśl, wymień. Teraz. Oferując mało słów, jednocześnie daje nam w prezencie czas, którego zawsze nam brakuje.

Sama treść książki jest bardzo prosta, chwilami wręcz wydaje się mało odkrywcza. Co – paradoksalnie – jest jej dużą zaletą. Nie musimy się w myślach kłócić z autorką (doświadczoną psycholożką i terapeutką) i zastanawiać, skąd u niej takie wydumane teorie. Jak się bowiem okazuje, klucz do miłości własnej tkwi w prostocie, a banalne metody jej wypracowania są najlepsze. Przykład? Okazujesz swojemu ciału miłość, wysypiając się. Banał? Być może, ale ile kobiet cierpi na niedostatek snu i nie usiłuje nic z tym zrobić?

Dla kogo jest Pokochaj siebie. Przewodnik dla kobiet? Dla kobiet oczywiście. Myślę, że z jego dobrodziejstwa skorzystają zarówno singielki, jak i kobiety w mniej lub bardziej udanych związkach. Nie tylko matki, ale chyba one najbardziej, bo to przede wszystkim macierzyństwo jest skutecznym tłumikiem miłości własnej. Trudno tu mówić o kryteriach wiekowych, bo miłość własną warto rozwijać w każdym wieku. W zasadzie im szybciej, tym lepiej, więc dałabym tę książkę nawet licealistkom.

 

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Poradnia K

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close